5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A részletes adatok alapján tételesen látszik, hogy is jött össze az első negyedéves bődületes hiány, ami az éves cél 71 százalékát már eléri.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerda délután közölte a részletes államháztartási adatokat, melyek az előzetesen megfelelően 217 milliárd forintos, az idei évre kumuláltan már 701 milliárdos deficitet mutatnak. Utóbbi egyben azt is jelenti, hogy az éves hiánycél 71 százaléka már összejött. Ezzel kapcsolatban azonban fontos hangsúlyozni, hogy költségvetés jellemzően "fejnehéz", vagyis a hiány java része már az év elején "kitermelődik". Viszont a bevételek és a kiadások éven belüli lefutása eltérő, tehát még bőven lehet majd szépíteni.

Magasabb bevétel...

A központi költségvetés március végi bevételei az előző év azonos időszakához képest 128,1 milliárd forinttal alakultak nagyobb összegben. A magasabb teljesülés hátterében egyrészt a főbb adóbevételek – társasági adó, általános forgalmi adó, pénzügyi tranzakciós illeték, személyi jövedelemadó - előző évet meghaladó befizetései, valamint a 2013. július elsejével bevezetett elektronikus útdíjból származó többletbevételek, másrészt pedig a központi költségvetési szervek idei magasabb összegű bevételei állnak.

Részleteiben nézve:

  • Társasági adóból az év első három hónapjában 86,6 milliárd forint bevétel keletkezett, ami az előző év azonos időszaka értékének 130,6 százaléka. A túlteljesülés hátterében a 2014. évi előlegkötelezettségek bázisévinél magasabb szintje áll.
  • Áfából 616,6 milliárd forint bevétel keletkezett, ami az egy évvel korábbi bevételt 8,6 milliárd forinttal haladta meg. A belföldi befizetések növekedése jellemzően a feldolgozóiparhoz és a kereskedelmi szektorhoz köthető. A kiutalások növekedésének hátterében főként az elmúlt év végén megélénkült export- és ipari konjunktúra áll, melynek következtében a magasabb befizetéseket magasabb kiutalások kísérték.
  • A jövedéki adóból 179,6 milliárd forintot tett ki, amely az egy évvel korábbi bevételnél 0,5 milliárd forinttal magasabb. Az üzemanyagok esetében 99,1 milliárd forint jövedékiadó-bevétel keletkezett, amely 7,5 milliárd forinttal magasabb a bázisidőszaki bevételnél. A dohánygyártmányok jövedéki adója (62,5 milliárd forint) 8,3 milliárd forinttal volt alacsonyabb a tavalyi év bevételénél. Az elmaradást a fogyasztás csökkenése és a piaci szerkezet átrendeződése indokolja
  • A pénzügyi tranzakciós illetékként 74 milliárdos bevétel keletkezett, mely az előző év azonos időszakát 46,5 milliárd forinttal haladta meg. A növekedés hátterének oka egyrészt, hogy a 2013. év januárjától hatályos új adónem után első alkalommal tavaly februárban keletkezett adófizetési kötelezettség, másrészt 2013. augusztus hónaptól az illeték mértéke emelkedett, és készpénzfelvétel esetén eltörlésre került a tranzakciónként fizetendő 6000 forintos felső határ.
  • A személyi jövedelemadóból 396,8 milliárd forint volt a bevétel, ami 8,8 milliárd forinttal magasabb az egy évvel korábbi összegnél.

Magasabb kiadások is

A központi költségvetés március végi kiadásai 335,5 milliárd forinttal voltak magasabbak, mint az elmúlt év azonos időszakában, amely növekedés elsősorban a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok idei nagyobb összegű kifizetéseivel függ össze. Emellett jelentős mértékben meghaladták a tavalyi év azonos időszakának kiadásait az egyedi és normatív támogatások, a helyi önkormányzatok támogatásai- ideértve az adósságuk törlesztéséhez nyújtott támogatásokat is -, valamint az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások.

Részleteiben:

  • Az egyedi és normatív támogatásokra fordított kiadások 2014 első három hónapjában 44,8 milliárd forintot tettek ki, ami 52,4 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Az eltérés döntően a helyközi személyszállítási közszolgáltatások költségtérítése (Volán társaságokat érintő részének) magasabb mértékű folyósítására vezethető vissza.
  • A költségvetési szervek kiadásai 2014 első negyedévében 954,7 milliárd forintot tettek ki, amely 17,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az eltérés oka: egyrészt a 2013 szeptemberétől megvalósuló pedagógus-béremelés, másrészt 2013. április 1-jétől a volt nonprofit egészségügyi gazdasági társaságok kiadásai.
  • A szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok 2014. január-március havi teljesítése 288,6 milliárd forint volt, amely 86,4 milliárd forinttal magasabb, mint az előző év azonos időszakában keletkezett összeg.
  • Az év első három hónapjában a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok uniós kiadásaiból a kedvezményezettek részére összesen 435,5 milliárd forint kifizetés történt, mely 73,9 milliárd forinttal haladta meg a tavalyi év azonos időszakának kifizetéseit.
  • A helyi önkormányzatok támogatása pedig 177 milliárd forintot tett ki az első három hónapban, ami 30,5 milliárddal több az egy évvel korábbinál.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!