A pénzügyi rendszert terhelő botrányok után különösen fontossá vált, hogy a lakosság is megtalálja azokat a befektetési formákat, amelyekben egyrészt megbízhat, másrészt az alacsony kamatkörnyezetben is magas hozamot kínál.
Amikor az MNB 2012-ben kamatcsökkentésbe kezdett és a bankbetétek egyre kevésbé bizonyultak vonzónak (ezt erősítette még a kamatjövedelmekre kivetett egészségügyi hozzájárulási adó is), hamar elkezdett beáramlani a pénz a befektetési alapokba, persze nem csak lakossági oldalról.
A növekedés idén vesztett dinamikájából, ahogy az a lenti grafikonon is látszik, ám az alapok még mindig növelni tudják a kezelt vagyon nagyságát.
Ahogy az a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) legutóbbi, májusi statisztikájából kiderül, az ötödik hónapban szerény mértékben, 0,35 százalékkal nőtt az alapokban kezelt vagyon. Ez nagyrészt annak tudható be, hogy a pénzpiaci alapok, amelyben a teljes vagyon jelentős részét tartják, alacsony hozamszinttel rendelkeznek, így ezt inkább a tőkekiáramlás jellemzi. Májusban egyébként a kötvényalapok is tőkeveszteséget szenvedtek el.
Persze voltak pozitív előjelű folyamatok is: a vegyes alapok 16,7 milliárddal 2,26 százalékkal tudták növelni a bennük kezelt vagyont. Ennek legnagyobb része közel 13 milliárd forint a kiegyensúlyozott vegyes alapokba áramlott.
Ezért megnéztük, hogy mi lehetett annyira vonzó a kiegyensúlyozott vegyes alapokban. A tőkebeáramlás egyáltalán nem volt véletlen, ugyanis a Bamosz június 19-i adatai szerint az elmúlt fél évben ezek a papírok átlagosan 5,58 százalékos kamatot fialtak.
Az alapok hozamairól tudni kell, hogy az éven belüli (3 és 6 hónapos) adatok nem évesítettek, tehát a valódi hozamszintet mutatják. Az éven túliak (3, 5 és 10 éves) esetében azonban éves kamatot közölnek.
A kiegyensúlyozott alapok esetében igen nagy volt a szórás a hozam tekintetében, azonban a 35 aktív befektetés között elvétve találtunk olyat, amely ne hozta volna a bankbetétek kamatát, ugyanakkor a legjobbak 10 százalék felett is termeltek. Ezek az elmúlt 6 hónap adatai, vagyis ha valaki esetleg december közepén szállt volna be ezekbe, akkor most számolgathatja a pénzét.
Feltehetően nem véletlen, hogy nem csak májusban, hanem már az év korábbi részében is sokan fektettek be a kiegyensúlyozott alapokba. A később belépőknek azonban csalódniuk kellett – legalábbis abban az esetben, ha rövidtávú befektetést kerestek – ugyanis ha csak az elmúlt 3 hónap hozamadatait nézzük, akkor kiderül, hogy az alapok több mint fele, ha kismértékben is, de bukóban van. Az egyes alapok hozamgrafikonjai alapján pedig látható, hogy alapvetően az elmúlt hetekben kezdett el némiképp csökkenni a hozam.
Ismerve a korábban ismertetett féléves adatokat, a visszaesés nem rengette meg az alapoknak ezt a típusát, de azok számára, akik az elmúlt hónapok hozamai alapján döntöttek a kiegyensúlyozott vegyes alapok mellett a gyors hozam reményében, azoknak nem jött be a számításuk. Az alapok persze inkább hosszabb távú befektetési formák, azonban nem csodálkoznánk, ha a következő hónapban megtörne ennek az alapnak a növekedési üteme, amely nyilván kihathat a teljes kezelt vagyon nagyságára is.
Szász Péter
mfor.hu