4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Noha gyakran éri kritika a hazai demográfiai folyamatok alakulását, a kormány 2010 óta elindított családtámogatási politikája szemmel látható sikert hozott.

A napokban számoltunk be arról, hogy GDP-arányosan az Orbán-költi magára a legtöbbet a régióban, miközben 2010 és 2014 között a szociális védelemre szánt költségvetési kiadásokat jócskán megnyirbálta. Utóbbin belül említésre méltó adat, hogy 2014-ben a GDP 2 százalékát fordították családtámogatásra (GYED, GYES, családi pótlék, stb.), miközben 2010-ben ez az arány még 2,6 százalékot tett ki. A csökkenés ellenére Orbánék költik a legtöbbet erre a célra a visegrádi négyek közül.

  • Csehország a GDP 1,2 százalékát,
  • Szlovákia 1,3,
  • Lengyelország pedig 1,4 százalékát

költi családtámogatásokra.

A születendő gyermekek száma bár befolyásolja a költségvetési kiadások nagyságát, hazánkban meglehetősen furcsa folyamat alakult ki. Abból kiindulva, hogy 0,6 százalékponttal kevesebbet költött a kormány erre a célra 2014-ben, mint 2010-ben, azt feltételezhetnénk, hogy a született gyermekek száma is ezzen párhuzamosan alakult. Valójában azonban 1,3 százalékos növekedés mutatkozott. Itt tehát megdőlt a feltételezés, miszerint szoros összefüggésnek kell lennie a gyermekszületések számának a költségvetési kiadások alakulásával. A párhuzam egyébként a másik három visegrádi országnál megfigyelhető: a cseheknél 6,3, a szlovákoknál 9, a lengyeleknél pedig 9,3 százalékkal született kevesebb gyermek 2014-ben, mint 2010-ben. Pedig a lengyelek ha csak egy hajszállal is, de 1,4 százalékra növelték a kiadásokat a korábbi 1,3-ról.

Persze, a családokat nemcsak a közvetlen kiadási tételek révén támogatja az Orbán-kormány, hanem a családi adókedvezménnyel is, mely a költségvetésben a bevételi oldalt érinti inkább, a családoknál hagyott összegekről ugyanis kvázi lemondanak Orbánék.

A visegrádi országok családi adókedvezmeny-rendszerét meglehetősen bonyolult lenne összehasonlítani, és minden bizonnyal cikkünket is "olvashatatlan" hosszúságúra nyújtaná, ezért az egyes családmodellek nettó kereseteiből indultunk ki. Az Eurostat adatai alapján vásárlóerő-paritáson számolva viszonyítottuk egymáshoz a kétkeresős, kétgyermekes családok átlagos nettó jövedelmét az egyedülálló gyermektelenével.

2014-ben vásárlóerő-paritáson számolva egy egyedülálló személy átlagosan 11 187 eurót vihetett haza Magyarországon, amivel szemben a kétgyermekes családok 25 549 euróból gazdálkodhattak. Előbbi egyébként az ötödik legalacsonyabb az unióban, mögöttünk a litván, a lett, a román és a bolgár átlagos nettó bér áll, a kétgyermekesek jövedelme ennél valamivel előkelőbb helyen áll a rangsorban, a hetedik legalacsonyabb.

A családi adókedvezménynek köszönhetően 128 százalékkal gazdálkodhatnak egy évben több pénzből a kétgyermekesek, mint az egyedülállók, amivel az unió élén állunk. Vagyis az Orbán-kormánynál senki sem részesíti nagyobb előnyben a kétgyermekes családokat.

Mögöttünk hasonló aránnyal áll Görögország (127,8 százalék) és Luxemburg (124,6 százalék). 2010-hez képest szignifikáns a támogatás mértékének növekedése, hiszen akkor még "csak" az egyedülállók átlagos nettójánek 118,5 százalékával gazdálkodhattak több pénzből a magyar családok, ami akkor a 6. legmagasabb arány volt.

A visegrádi országokra szűkítve a kört, nem történt változás a sorrendben: 2010-ben és 2014-ben is a magyar adórendszer támogatta a legnagyobb mértékben a kétgyermekes családokat. Igaz, 2014-re az előnyünk tetemessé duzzadt. Mögöttünk a visegrádiak sorában Csehország áll 117,3 százalékkal, ahol 2010-ben 117 százalék volt az arány. Érdekes fejlemény, hogy 2010-hez képest kettészakadt a visegrádiak mezőnye: míg ugyanis Magyarország és Csehország növelte a támogatás mértékét, a lengyeleknél és szlovákoknál csökkent a különbség a kétgyermekes családok és az átlagjövedelem között.

Mit jelent mindez nominálisan?

Ha összegszerűen nézzük a különbségeket, akkor

  • Magyarországon 14 361 euróval kerestek többet 2014-ben a kétgyermekesek, mint 4 évvel korábban,
  • Csehországban 15 919,
  • Lengyelországban 14 585,
  • Szlovákiában pedig 13 193 euró a differencia.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!