Meglehetősen drasztikus kijelentéseket tett az isztambuli IMF-közgyűlés hétfői vitafórumán Soros György. A Financial Times Deutschland beszámolója szerint a tőzsdeguru többek között kifejtette, hogy az amerikai bankok "kvázi csődben" vannak, a fogyasztók nagyon eladósodtak, ami összességében megakadályozza az amerikai gazdaság gyors gyógyulását. "A kilábalás lassan megy majd végbe. (…) Az Egyesült Államok előtt még hosszú út áll" – figyelmeztetett.
Európában kisebb a baj
Soros szerint Európát az USA-hoz képest kevésbé sújtja a válság, így - tette hozzá - az Európai Központi Bank hamarabb fogja emelni a kamatokat, mint az amerikai jegybank. Kifejtette azt is, hogy az Egyesült Államokban egyelőre még korai lenne lemondani a mentőövekről.
Mint ismert, az USA-ban már mintegy két éve tartó pénzügyi válság során az ottani bankoknak összesen 1100 milliárd dollárt kellett leírniuk, a fogyasztóknak pedig meglehetősen kis játékterük maradt vásárlások terén a növekvő munkanélküliség és a vagyonok zsugorodása miatt. Utóbbiak ráadásul tartósan elbizonytalanodtak a válság miatt - ezt jelzi, hogy a megtakarítási ráta 24 éves csúcson van.
Szintén nem jó jel, hogy szeptemberben az elbocsátások száma a vártnál magasabb lett, a munkanélküliségi ráta pedig 9,7-ről 9,8 százalékra nőtt – ez a legmagasabb érték 1983 óta.
Pozitív jelek is vannak
Igaz, az elmúlt hetekben több olyan adat is jött a tengerentúlról, amely a helyzet javulására utal. Így például stabilizálódtak az ingatlanárak, javultak a hangulati indexek a menedzserek és fogyasztók körében, a harmadik negyedévre pedig már GDP-növekedést várnak a második negyedév 0,7 százalékos csökkenése után.
Menedzsment Fórum