3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap az autóipari eladások volumene, ma az ingatlanárak éves növekedése bizonyítja, hogy a kínai kormány gazdaságélénkítő programjai eredményesek. Elemzők azonban rámutatnak, hogy a kormányzati intézkedések "ingatlanbuborék" kialakulását okozhatják.

Héthavi csökkenés után először ismét növekedtek az ingatlanárak a kínai városokban júniusban éves összehasonlításban, 0,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, közölték a kínai statisztikai hivatalban pénteken. Az előző havinál 0,8 százalékkal voltak magasabbak az árak a májusi, 0,6 százalékos havi áremelkedés után. Júniusban negyedik hónapja emelkedtek az árak havi összevetésben.

Az adásvételek mennyisége az első hat hónapban 31,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az első öthavi, 25,5 százalékos éves többletről gyorsulva. Összegben az első hathavi ingatlanforgalom 1,58 billió jüan (165,4 milliárd euró) volt, 53 százalékkal több a tavaly első félévinél.

Kínában a beruházások negyedét adja az ingatlanpiac, úgyhogy ez jó hőmérője a bizalom alakulásának. Elemzők azonban arra is rámutatnak, hogy a föllendülést a kínai kormány ősszel meghirdetett, közel 600 milliárd dollárt érő gazdaságélénkítő programja keretében kapható olcsóbb hitelek, kisebb önrészesedési követelmények és illetékkedvezmények táplálják, és ezért "ingatlanbuborék" alakulhat ki, későbbi visszaesés veszélyével.

Szintén pénteken közölték kínai értékesítési eredményeiket nyugati és távol-keleti autógyárak és ezek kínai vegyesvállalatai: az első félévben 37-50 százalék között szaporították eladásaikat az egy évvel korábbihoz képest.

A fejlett országok a kínai gazdaságtól, az ottani belső fogyasztás növelésétől remélnek húzóerőt a világgazdaság számára.

Kína gazdasága számára a Világbank nemrég javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról. A héten a Nemzetközi Valutaalap (IMF) már 7,5 százalékos gazdasági növekedést jósolt az országnak a tavasszal becsült, 6,5 százalékos többlet helyett. A kínai kormány elérhetőnek tart 8 százalékos évi átlagos ütemet is idén, azzal, hogy a növekedés az utolsó negyedévben meghaladhatja a 9 százalékot is éves összehasonlításban. Az első negyedévben 6,1 százalékra lassult a kínai gazdasági növekedés, de a második negyedévben már 8 százalék körül lehetett, rendre éves összehasonlításban, a kínai statisztikai hivatal előzetes becslése szerint. Kína hazai összterméke tavaly 9 százalékkal, 2007-ben 13 százalékos, rekord ütemben bővült.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!