Véget ér a tavaszi törvényalkotási ciklus, a képviselők jövő héten üléseznek utoljára, utána nyári szabadságra mennek. Előtte azonban még egy sor fontos javaslatról kell dönteniük.
A legfontosabb a 2018-as költségvetés, illetve ehhez kapcsolódóan az adócsomag elfogadása. A kormány jövőre 2,4 százalékos deficittel számol, 4,3 százalékos GDP és 3 százalékos infláció mellett. Utóbbi egyben azt is jelenti, hogy a nyugdíjakat ugyanekkora mértékben emelik jövő januártól. Ahogy arról több cikkben is írtunk, a törvényben azt is rögzítik, hogy a nyugdíjprémiumra 32 milliárd forintot tesznek félre. Ezt a pénzt annak függvényében osztják ki az érintettek között, hogy a gazdasági növekedés meghaladja-e a 3,5 százalékos ütemet.
Egy módosító indítvány pedig azzal a lehetőséggel ruházza föl a kormányt, hogy akár több pénzt is elkölthessen jövő év végén a prémiumra, ha azt a növekedés indokolttá teszi. Ezért a 32 milliárdos keretet áthelyezték a felülről nyitott előirányzatok közé.
Szintén sokakat érint a demográfiai csomag, amely a családok támogatásán keresztül próbálja gyermekvállalásra ösztözönözni a párokat. A programot már a költségvetés benyújtása után jelentette be a kormány, ennek megfelelően az eredeti javaslatban nem tettek félre pénzt annak végrehajtására. Bár az első számítások szerint önmagában 120-130 milliárd forintot igényelne a csomag, a kormány közlése szerint ennél szerényebb, pár tízmilliárdos kiadást jelent majd 2018-ban a családokra koncentráló intézkedés, közte például a bölcsődék építése, a jelzáloghitel elengedése.
S hogy mi lesz a forrása a csomagnak? Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter erről azt mondta korábban az mfor-nak, hogy a terven felül befolyó adóbevételek, a tartalék, valamint ha szükséges, egyes beruházások elhalasztával felszabaduló összegekből lehet majd finanszírozni a demográfiai programot.
Nem vitatva, hogy valóban szükség van a lélekszám növelésére, azért megjegyezzük, hogy robbanásszerű változást valószínűleg nem hoznak a pénzügyi ösztönzők. Minisztersége idején Matolcsy György az adópolitikai intézkedésektől remélt érdemi javulást a demográfiai helyzetben, de ez nem következett be.
A költségvetési javaslat nagyjából kialakult, de az utolsó körben még beeshetnek módosító indítványok. Ezek során nagy ellátórendszereket érintő átcsoportosításokra már nem szokott sor kerülni, de egyes konkrét kiadási tételek - beruházások, fejlesztések - kerete változhat.
Az adócsomag a társadalom egészét érintő nagy horderejű intézkedést nem tartalmaz. A munkaadókat sújtó járulékteher 2 százalékpontos csökkentését még a tavalyi bérmegállapodás tartalmazta. Az elfogadásra váró csomagban többgyermekes családok helyzetén könnyítenek a kedvezmények növelésével, valamint folytatódik az áfacsökkentés, ezúttal a hal (valamint az internet) kerül be az 5 százalékos körbe, a sertéshús, a baromfi, a tojás után. További adócsökkentésre azonban nincs kilátás, árulta el interjúnkban a miniszter.
Az utolsó héten napirendre kerül még egyebek mellett az ügyvédi tevékenységről, a büntetőeljárásról illetve az energetikáról szóló törvényjavaslat.
Baka F. Zoltán
mfor.hu