3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A több mint öt éve 0,5 százalékos történelmi mélyponton tartott alapkamat közelgő emelésére tett egyenes utalást csütörtök esti beszédében a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója.

Mark Carney, aki a londoni polgármesteri rezidencia - Mansion House - hagyományos pompával megrendezett éves bankettjén szólalt fel, kijelentette: az első kamatemelésre hamarabb sor kerülhet, mint ahogy azt a piac várja.

Az eddigi piaci várakozás az volt, hogy a Bank of England - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság jegybankja - csak jövőre kezd monetáris szigorításba, Carney csütörtöki szavai így arra is utalhatnak, hogy a kamatemelési ciklus már az idén megkezdődik. Ha ez megtörténik, a globális befolyású jegybankok közül a Bank of England emelheti elsőként alapkamatát a pénzügyi válság óta eltelt időszakban.

A kanadai Carney, aki tavaly nyáron vette át a Bank of England vezetését, csütörtök esti beszédében azzal indokolta az általa kilátásba helyezett szigorítás szükségességét, hogy a brit gazdaság a vártnál sokkal gyorsabban növekszik, és a munkanélküliségi ráta csökkenésének üteme is jóval meghaladja a korábbi várakozásokat.

A Bank of England kormányzója ugyanakkor kizárta az agresszív monetáris szigorítást, mivel szavai szerint az eltúlzott mértékű vagy ütemű kamatemelés nehezen orvosolható reálgazdasági károkat okozhat. A Bank of England 2009 márciusa óta tartja 0,5 százalékon alapkamatát. Ez abszolút mélységi rekord: a Bank of England 1694-es alapítása és a 0,5 százalékos alapkamat öt évvel ezelőtti elérése között eltelt 315 évben a brit jegybank soha nem csökkentette 2 százalék alá irányadó kamatát.

A Bank of England a modern brit gazdaságtörténet legmélyebb és leghosszabb recessziója közepette vitte le a jelenlegi szintre alapkamatát, azóta viszont a brit gazdaság a magasan fejlett gazdaságok növekedési éllovasává vált.

George Osborne pénzügyminiszter az áprilisban kezdődött 2014-2015-ös pénzügyi év költségvetését ismertetve a parlament alsóházában kijelentette, hogy a brit gazdaság növekszik a leggyorsabban a vezető ipari hatalmak között. Osborne közölte: a kormány felülvizsgált új prognózisa szerint a brit hazai össztermék (GDP) az idei naptári évben 2,7 százalékkal bővül az addig várt 2,4 százalék helyett.

Mindemellett több mint egy évtizede nem mért ütemben emelkednek az ingatlanárak Nagy-Britanniában. Az ingatlanhitelezésre szakosodott Halifax pénzintézeti hálózat legutóbbi adatai szerint májusban átlagosan 3,9 százalékkal emelkedtek az árak a brit ingatlanpiacon az előző hónapról; ez 2002 októbere óta a leggyorsabb havi áremelkedési ütem volt.

A csütörtök esti rendezvényen Carney előtt Osborne is felszólalt, és bejelentette, hogy a brit kormány a Bank of Englandet még az idén olyan beavatkozási hatáskörökkel ruházza fel, amelyekkel elejét lehet venni egy újabb ingatlanpiaci árbuborék kialakulásának. E hatáskörök alapján a brit jegybank felső határt szabhat a lakossági ingatlanhitelek és a jövedelmek, illetve a lakossági ingatlanhitelek és a fedezeti ingatlanérték rátájának, ha veszélyes ingatlan-árbuborék kialakulását érzékeli.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!