5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kissé csökkent a drágulás üteme a múlt hónapban, ez elsősorban az üzemanyagok árának változásával magyarázható, emellett a szolgáltatásokért is kevesebbet kellett fizetni, mint egy hónappal korábban. Tavalyhoz képest ugyanakkor továbbra sem rózsás a kép, csak a tartós fogyasztási cikkek lettek olcsóbbak. Mfor.hu-háttér.

Végre volt egy jó hónapjuk az autósoknak

A szeptemberi 6,6 százalékról októberre 6 százalékra csökkent az éves áremelkedés átlagos üteme - derül ki a KSH kedd reggel közölt statisztikájából. A közölt adat egy hajszállal alacsonyabb a vártnál, az elemzők 6,1-6,3 százalékra csökkenő inflációs rátára számítottak előzetesen. Azt már az adat megjelenése előtt sejteni lehetett, hogy az üzemanyagárak októberi csökkenése és a bázishatások miatt valamennyivel esik majd az áremelkedés üteme.

A KSH adatai szerint szeptemberhez viszonyítva 0,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak átlagosan hazánkban, ezen belül az átlagnál nagyobb mértékben, 0,6 százalékkal drágultak az élelmiszerek. Az áremelkedésben az étolaj, a liszt, a tej, a baromfihús és a tojás jártak az élen. Csökkent ugyanakkor az idényáras élelmiszerek, zöldségek és gyümölcsök ára, ezekért 0,9 százalékkal kellett kevesebbet fizetni átlagosan, mint szeptemberben.

Egy hónap alatt 3 százalékkal emelkedett a ruházkodási cikkek ára, de ez szezonális jellegű áremelés, hiszen a legtöbb üzlet októberben kezdte árulni az őszi és téli ruhákat, ilyenkor mindig emelkednek az árak. Egy százalékkal emelkedett a háztartási energia ára, míg a szeszes italok és dohányáruk további fél százalékos drágulást mutattak. Csökkent viszont egyrészt a szolgáltatások ára, másrészt 0,6 százalékkal esett vissza az egyéb cikkek átlagos ára, ezen belül az üzemanyagokért átlagosan két százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint szeptemberben.

Adataink szerint a 95-ös benzin ára az október eleji 430 forint körüli szintről a hónap végére 414 forintig csökkent, míg a gázolaj jegyzése 433 forintról 427 forintig esett vissza. Az adatok azt mutatják, hogy novemberben folytatódott a folyamat eddig, hiszen most a benzin 406, a gázolaj pedig 425 forintba kerül. Vagyis ha így folytatódik a tendencia, akkor a következő havi inflációs adatban is nagy súllyal szerepelhet az üzemanyagárak további csökkenése.

Újabb tojásárrobbanás jön?

Egy év alatt szintén az átlagnál nagyobb mértékben, 7,6 százalékkal emelkedett az élelmiszerek ára, ezen belül a tojás járt az élen, mely harmadával drágult. Tavasszal már volt egy komoly csúcs a tojás árában, ennek kapcsán most azt is megvizsgáltuk, azóta hogy alakultak az árak. A KSH részletes adatai szerint októberben átlagosan 417 forintot kellett fizetni tíz darab tojásért, ez majdnem 5 százalékos emelkedést jelentett két hónap alatt, hiszen augusztusban még 400 forintért lehetett ugyanezt megvenni. Tavaly októberben 313 forintért adtak tíz tojást az üzletekben, vagyis egy év alatt száz forinttal emelkedett az ár. Ugyanakkor ez még mindig messze van a tavaszi csúcstól, hiszen áprilisban 497 forintot kellett fizetni tíz tojásért.

A tojás mellett átlagot meghaladó mértékben, 20,5 százalékkal emelkedett tavaly októberhez képest a sertészsiradék ára, de közel ugyanennyivel drágultak az idényáras élelmiszerek is. A sertéshúsért 15,7 százalékkal kell most többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt, míg a csokoládé és a kakaó ára 12,9 százalékkal emelkedett. Egy év alatt 15,4 százalékkal nőtt a szeszes italok és a dohányáruk ára.

Hiába a jelentős októberi árcsökkenés, egy év alatt még így is 10,4 százalékkal emelkedett az üzemanyagok ára. Átlagon aluli mértékben, 5 százalékkal drágult viszont a háztartási energia, amin belül a palackos gáz 11,6 százalékkal, a vezetékes gáz pedig 4,2 százalékkal került többe, mint egy éve. 4,2 százalékkal emelkedett a szolgáltatások ára, ezen belül a szemétszállítás átlagosan 8 százalékkal került többe, mint egy éve, míg a vízdíj 5 százalékkal emelkedett. Átlag alatti mértékben drágultak a ruházkodási cikkek, míg a tartós fogyasztási cikkekért 1,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint tavaly ilyenkor.

Elemzők szerint további csökkenés jöhet

A kedd reggel megjelent adat kapcsán Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője azt írta: a meglepő visszaesést részben az élelmiszerárak vártnál kisebb gyorsulása okozta, részben pedig az, hogy már októberben megjelent az üzemanyagárak zuhanása, ami a következő hónapban folytatódott. Szerinte az élelmiszerárak továbbra is jelentős felfelé mutató kockázatokat jelentenek, amit a mezőgazdasági termelői árak augusztusi 18,1 százalék is jelez. Ezzel szemben az üzemanyagárak jelentősen estek novemberben, miközben novemberben kiesik a bázisból a gázolaj jövedéki adójának tavalyi emelése is.

"Ezért arra számítunk, hogy az infláció az év hátralevő részében visszaesik 5,7-5,8 százalékra. Decembertől tovább emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, ami az azt követő hónapokban jelenhet meg az árakban. Januárban és februárban kiesik az idei áfa emelés hatása, így az infláció az év első felében 4,5-5 százalék közé mérséklődhet, a bázishatásokat ugyanakkor ellensúlyozzák a kormány egyes intézkedései, valamint egyes tömegközlekedési tarifák emelése. Mivel a belső kereslet hiánya továbbra is az infláció csökkenése irányába hat, valamint a jövő év második felében feltehetően az idei élelmiszerár robbanás hatása is kiesik a bázisból, az infláció további enyhülésére számítunk, amit a jövő év közepétől bevezetésre kerülő elektronikus útdíj sem fékez érdemben. Az idén 5,8 százalék, jövőre 4,5 százalék lehet az átlagos infláció" - vázolja fel a kilátásokat Suppan.

A Takarékbank elemzője szerint amennyiben a Monetáris Tanács arra számít, hogy a 2014-es inflációs célok nincsenek veszélyben, akkor a kamatcsökkentés folytatódhat, mivel kockázati megítélésünk jelentősen javult nyár közepe óta.  Hasonlóan vélekedik Trippon Mariann is, a CIB Bank elemzője szerint amíg a piaci hangulat azt lehetővé teszi, addig folytatódik majd a lassú, mérsékelt enyhítés.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!