3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A társasági adókulcsok várhatóan nem változnak számottevően a következő három évben világszinten, a globális adórendszer-reform viszont kihívások elé állítja a cégeket és a hatóságokat - áll az RSM DTM Hungary Adótanácsadó és Pénzügyi Szolgáltató Zrt. hétfői közleményében.

Az ötven országra kiterjedő kutatás eredményei szerint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által vezényelt, elsősorban a multinacionális cégek adóelkerülésének visszaszorítását célzó globális adórendszer-reform a legnagyobb kihívás a cégek, hatóságok és a szabályzók számára. A felmérésből az is kiderült, hogy a költségvetési bevételekben egyre jelentősebb súlyú, fogyasztáshoz kapcsolódó adók terén további növekedésre lehet felkészülni.

A közlemény idézi Kalocsai Zsoltot, az RSM DTM Hungary Zrt. vezérigazgatóját, aki elmondta: Európában és Észak-Amerikában jelentősebb a további adókulcs-csökkentés iránti várakozás aránya, amely mögött a jelenleg is magasabb adókulcsarányok állnak. Magyarországon a kettős társasági adókulcs tervezett egykulcsosra való áttérése kapcsán tett kormányzati kijelentések is a 10 százalékos társasági adókulcs irányát jelzik - tette hozzá Kalocsai Zsolt a közlemény szerint.

Az RSM DTM felmérése alapján az Egyesült Államokban a jelenlegi 40 százalékos társasági adókulcsot várhatóan 1-5 százalékponttal csökkentik a következő három évben. Ugyanekkora arányú csökkenést jeleznek előre Japánban és Olaszországban is, ahol idén 35,6 és 31,4 százalék a társasági adókulcs. A felmérés szerint nem várható változás Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban, valamint Kínában és Oroszországban sem a következő három évben a társasági adókulcsok terén.

Az OECD a globális adószabályozás átalakítására tett javaslataival azt kívánja megakadályozni, hogy a multinacionális vállalatok "adóeltérítéssel" profitjukat kedvezőbb adókulcsú állomokba telepítsék, kiaknázva a kettős adóztatást kizáró megállapodásokat. A kezdeményezés eredményeképpen egy olyan adószabályozási környezet jöhet létre, amely átfogja a fejlődő országokat is, összhangban áll a helyi kormányzatok szándékaival, biztosítva, hogy a társaságok a működésükkel összhangban, helyben fizessék meg az adót - olvasható a tájékoztatásban.

A transzferárazás - az egy csoportba tartozó cégek egymás közötti értékesítései és elszámolásai - is átláthatóbbá válik a részletesebb szabályozás miatt, ami a csökkenti a cégek kockázatait, ugyanakkor adminisztrációs többletteherrel jár. Az OECD ajánlásainak köszönhetően áttekinthetőbb lesz hol mekkora profit, árbevétel és eszközállomány keletkezik, mekkora munkaerőt foglalkoztatnak a cégek. A transzferárazásnak elsősorban az európai és az észak-amerikai régióban van kiemelkedő szerepe.

Az adótanácsadó felmérése szerint az adónemek közül a vállalati profitok adóján túl a fogyasztást, forgalmat terhelő adók lesznek célkeresztben, utóbbiak terén várható nagyobb növekedés, folytatódik az előző évek, évtizedek tendenciája. A magas jövedelmeket terhelő extra adók azonban néhány állam kivételével - például Németország - várhatóan nem kerülnek fókuszba - írja az RSM DTM.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!