2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Nemzeti Bank a szokásoknak megfelelően egy nappal a KSH után közzétette saját inflációs mutatóit. Ezek alapján az MNB által kamatdöntései során szorosan figyelt mutató közül kettő stagnál, egy pedig tovább csökkent.

Az indirekt adóktól szűrt - illetve az élelmiszer- és üzemanyagáraktól megtisztított - maginfláció, illetve az úgynevezett keresletérzékeny inflációs mutató - amely azokat a termékeket tartalmazza, melynek árai a kereslet alakulásától erősebben függenek - ugyanúgy 1,5, illetve 1,4 százalékos éves növekedést mutatnak, mint júniusban.

A ritkán változó árú termékek inflációja - amely talán leginkább megfogja a nemzetgazdaságban érzékelhető inflációs nyomást, vagyis leginkább alkalmas a középtávú inflációs kilátásokat jellemezni - még tovább mérséklődött. Júniusi 1,3 százalékos éves értéket 1,2-es követte.

Ezek alapján – hacsak a világ pénzpiacai teljesen fel nem borulnak a következő napokban - el is könyvelhetjük a következő kamatvágást. A piaci várakozások alapján azonban Matolcsyék valószínűleg nem az eddig megszokott 25 bázispontos lépést fogják követni, hanem élnek azzal a lehetőséggel, amit júliusban jelentett be a jegybank elnöke. Ez pedig kisebb lépésű mozgásokat is lehetővé tesz a kamat meghatározásakor. A változás júliusi bejelentése óta a piacok nem kaptak arra nézve fogódzót a jegybanki vezetőktől, hogy milyen mértékű kamatvágásra számíthatnak, így igazából nem is nagyon tudják azt beárazni.

A tegnapi háromhónapos diszkont kincstárjegyek aukcióján például 3,96-os átlaghozam alakult ki, miközben júliusban, a 16-án tartott aukción már 14 bázisponttal volt alacsonyabb az átlaghozam az akkor aktuális MNB-alapkamatánál. Ugyanez az elbizonytalanodás figyelhető meg a bankközi piacon is. Miközben július 15-én az egyhónapos BUBOR 2, a kéthónapos pedig 4 bázisponttal volt alacsonyabb az aktuális jegybanki kamatlábnál, addig most az egyhónapos az alapkamat szintjén, a kéthónapos pedig mindössze 2 bázisponttal van alatta.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!