Jövőre a GDP 3,6 százalékkal bővülhet.
Az idei infláció a korábban várt 4,2 százaléknál kissé magasabb, 4,3 százalék lehet, 2012-re azonban 3,1 százalékra csökkenhet.
Az államháztartás ESA egyenlege a GDP százalékában 2,9 százalékos hiányt, a magánnyugdíj-pénztári vagyon felhasználását is figyelembe véve mintegy 3,6 százalékos többletet mutathat az idén.
A fogyasztási és beruházási adatok alapján a vártnál lassabban talál magára a belső kereslet, így a növekedés motorja továbbra is az export. A tavalyi harmadik negyedévben bekövetkezett kedvező fordulat után a fogyasztás az év végén visszaesett - emlékeztet a prognózis, hozzátéve, hogy ezt elsősorban ideiglenes tényezők okozhatták: a januártól érvényes szja-változások hatására a cégek áttolták a bónuszok kifizetését az idei évre, így a bruttó bérek jelentősen mérséklődtek az előző év azonos időszakához képest, ami a fogyasztás dinamikáját is visszahúzta.
Az alacsony bázis az idei fogyasztásnövekedésre vonatkozó előrejelzést felfelé módosítja, az intézet az év egészére a háztartási fogyasztás 3,1 százalékos bővülését várja a tavalyi 2,1 százalékos csökkenés után.
A beruházások is kedvezőtlenül alakultak 2010 végén, a vállalati hitelezésben nem látszik a fordulat, sőt a bankok ismét szigorítottak a hitelezés feltételein. Az autóipari nagyberuházások azonban jelentősen növelhetik a beruházási dinamikát, ezért a Századvég az idén 3,5, jövőre 4,9 százalékos bővülést vár.
A kutatók szerint a külpiacok növekedése az idén enyhén mérséklődik, mert komoly negatív kockázatot jelent az adósságválság, és a fiskális konszolidáció megkezdése az ország főbb kereskedelmi partnereinél. Jövő év végére ismét kétszámjegyű exportnövekedést prognosztizálnak. Éves szinten az idén 9,2, jövőre 9,3 százalékos exportvolumen-növekedést, az importban 8,2, illetve 9,7 százalékos bővülést várnak. A külkereskedelmi aktívum az idén 6,1, jövőre 5,7 milliárd euró lesz.
Az intézet szerint a következő két évben tovább folytatódik a munkanélküliségi ráta csökkenése, az idén 10,6, jövőre 10,2 százalék lesz az idei 11,2 százalékos éves átlag után.
A bruttó bérek alakulására vonatkozó várakozást kissé felfelé korrigálták: 2011-re 3,1, 2012-re 6,6 százalékos emelkedést várnak, mert a mérsékeltebb gazdasági növekedést kompenzálhatja az idei alacsony bázis.
Az infláció az elmúlt két hónapban mérséklődött, ám a kínálati sokkok (mezőgazdasági termelői árak, olajár dinamikus emelkedése) erősebbek a korábban feltételezettnél, ezért az éves bázisú fogyasztói árindex emelkedésére számít a Századvég: az idén 4,3, jövőre 3,1 százalékos éves átlagos inflációt vár.
Az emelkedő inflációs nyomás, illetve a lakosság által várt infláció szintje és dinamikája miatt a jegybank 6 százalékra emelte az irányadó rátát - emlékeztetnek a kutatók, hozzátéve: a fogyasztói árak várható dinamikájának tükrében a szigorú monetáris kondíciók fenntartása indokolt, és az inflációs várakozások megemelkedése esetén döntéshozóknak ismét reagálniuk kell az alapkamattal. A prognózis szerint az idei év végén 6,25 százalék, 2012 végén 6,5 százalék lesz a jegybanki alapkamat.
A tavalyi államháztartási deficit a prognózis szerint néhány százalékponttal meghaladja a törvényben tervezett előirányzatot, mert bár az elmaradó adóbevételeket új intézkedésekkel pótolta a kormány, és a kiadásnövekedés sem haladja meg a tartalékok mértékét, az önkormányzatok hiánya várhatóan jócskán túllépi a tervezett összeget.
Az idei költségvetéssel kapcsolatos két legfontosabb hír a 250 milliárd forintos tartalékalap létrehozása és a hiány gyors növekedése. Bár ez utóbbi kedvezőtlen jel, az első hónapok alapján még nem áll rendelkezésre annyi információ, mely elég lenne a várható deficit felülvizsgálatához. Az újonnan meghirdetett Széll Kálmán Terv sikeres megvalósítása biztosíthatja a költségvetés hosszú távú egyensúlyát és az államadósság csökkenését, ám az intézkedések részleteinek többsége még nem ismert - áll a Századvég prognózisában.
MTI