4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jó ideje ismerjük már azt a kormányzati célt, miszerint a személyi jövedelemadó kulcsát egyszámjegyűvé szeretnék tenni. Az mfor.hu ezért megpróbált annak utánajárni, mivel is járna mindez.

Legutóbb két héttel ezelőtti rádióinterjújában fejtette ki Orbán Viktor, hogy szeretné, ha a mostani kormányzati ciklusban 10 százalék alá csökkenthetnék az szja-t. Ehhez véleménye szerint a mai 2-4 százalékos gazdasági növekedés helyett tartósan 4-6 százalék közötti bővülési ütem kellene. A szándék nem meglepő: gyakorlatilag 2010 óta kőbe vésett cél a munkát terhelő adók csökkentése. Az elképzelés a költségvetésben 500 milliárd forintos kiesést eredményezne, amit a fokozódó gazdasági növekedésünk által "nyert" többletbevételből fedeznének.

Ki mennyit nyer?

Az szja csökkentésén ezúttal azok is nyernének, akik az egykulcsosság bevezetésekor buktak - vagyis az alacsonykeresetű gyermektelenek. Bár önmagában nem az okozta a veszteséget, hogy a 17-ről 16 százalékra mérséklődött az szja, hanem az adójóváírás ezzel egyidejűleg megtörténő kivezetése. Ezen ugyanis többet buktak az érintettek, mint amennyit nyertek a 16 százalékos szja-n.

Most viszont számításaink szerint ha a 16 százalékot 9-re csökkentenék, akkor az a gyermektelenek esetében jövedelmi szinttől függetlenül egyaránt 10,7 százalékkal növelné a nettó keresetet. Nominálisan ez a minimálbérnél közel 7200 forintot jelentene, egy extrém magas, bruttó egymilliósnál pedig 70 ezer forintot.

A gyermekesek esetében a magasabb fizetési kategóriákban érződne jobban az szja-csökkentés hatása. Két gyermek esetén például ha 2 átlagos keresetből gazdálkodik a család, akkor 9,7 százalékot nyernek a változáson (közel 30 ezer forintot), míg egy egymilliós családi kasszánál 12,2 százaléknyi (80 ezer forint) plusz jutna a zsebbe. Ennek az az oka, mármint az eltérő százalékoknak, hogy az érvényesíthető családi adókedvezmény mértéke egységesen 20 ezer forint havonta a bér szintjétől függetlenül. Emiatt a magasabb jövedelemnél a ténylegesen fizetett személyi jövedelemadó bérhez viszonyított aránya magasabb, mint alacsonyabbnál. Vagyis, ha az szja-kulcsot csökkentik, akkor az a magasabb bérszintet nagyobb arányban érinti.

Az szja-csökkentés miatt egyébként még fontosabb lesz fenntartani a családi adókedvezmény járulékokra történő kiterjesztését, hiszen a jövőbeli változás az alacsonyabb bérért dolgozóknál a mostaninál is kevesebb szja-fizetési kötelezettséget eredményez. 

Emiatt például azok az alacsonyabb keresetűek, akik 3 gyermeket nevelnek, a mostaninál egy fokkal relatíve előnytelenebb helyzetbe kerülnek. Bruttó 380 ezer forintos családi összjövedelem alatt ugyanis nem tudják majd teljesen kihasználni a családi adókedvezmény havi 90 ezer forintját, 21 ezer forint "bennmarad". Nagy kérdés lesz, hogy a kormány ezt milyen módon teszi számukra elérhetővé és realizálhatóvá, hiszen sem szja-t, sem pedig járulékokat nem fizetnek. 

Javítja az adóéket is

Jelenleg Magyarországon 49,03 százalék az adóék mértéke, vagyis a teljes bérköltségből (bruttó bér + munkaadói járulékok) ekkora részt von el az állam különféle adók és járulékok formájában. 

Ebből a szempontból hazánk versenyképessége az unióban igencsak megkérdőjelezhető, hiszen az Eurostat adatai alapján Belgium után a második legmagasabb a magyar adóék. Így persze a visegrádi országok között is a magyar adóék a legmagasabb: a cseheknél tavaly 39,3, a szlovákoknál 38,4, a lengyeleknél pedig 34,7 százalék volt az állami elvonás aránya.

Az szja csökkentésével 43,5 százalékra mérséklődne az adóékünk, ami a jelenlegi - vagyis a tavalyi adatokból álló - rangsorban a 6. legmagasabbat jelentené. És egyben természetesen régiós szinten is versenyképesebbé válna hazánk.

Az adóék csökkenése ugyanakkor akár magával hozhatná a gazdaság további fehérítését is, azáltal, hogy a munkaadók a borítékban adott "részfizetés" helyett, a megállapított teljes bruttó béren jelentik be dolgozóikat. Bár az adóék csökkenését ebben az esetben nem tartjuk olyan nagymértékűnek, hogy a munkaadók tömegesen döntenének a munkavállalók teljes és valós bruttó bérén történő bejelentése mellett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!