4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Kopint-Tárki szerint a magyar gazdasági növekedés idei alakulásnak kockázati eleme, hogy még nincs megnyugtatóan lezárva az állami kiadáscsökkentési program. Az intézet szerdán nyilvánosságra hozott konjunktúrajelentése leszögezi: fenntartva korábbi állítását 2011-ben 3 százalékkal bővülhet Magyarországon a GDP, de több lefelé mutató kockázati tényező ronthatja a növekedési kilátásokat.

A Kopint-Tárki Zrt. jelentése leszögezi: a Széll Kálmán Terv részleteinek hiánya miatt egyelőre nem ítélhető meg, hogy a programban vállalt intézkedések végrehajthatóak lesznek-e.  E mellett a növekedés szinte minden elemét erős bizonytalanság övezi, közte a lakossági fogyasztás és a beruházások dinamikájának alakulását is.

Az intézet 2011-ben 3 százalékos GPD-növekedést és 3,9 százalékos inflációt prognosztizál. Úgy véli, hogy idén a munkanélküliségi ráta 11 százalékos lehet, a nettó keresetek pedig 1,3 százalékkal növekedhetnek. A magánfogyasztás 1,8 százalékkal, az export 9, az import pedig 8,1 százalékkal növekedhet. A bruttó államadósság idén a GDP 75 százaléka lehet.

Palócz Éva vezérigazgató az intézet sajtótájékoztatóján kiemelte: a visegrádi országok közül Magyarországon volt a legnagyobb a gazdaság visszaesése, a 3 százalékos növekedést a gazdaságban meglévő egészséges visszaépítő mechanizmus miatt el lehet érni, de sok a kockázati tényező.

A magánfogyasztás alakulása kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy idén a háztartások jövedelme jelentősen nő a tavalyihoz képest, egyrészt az adóváltozások miatt, amely hozzávetőleg 400 milliárd forintnyi plusz jövedelmet hagy a lakosságnál; másrészt pedig a becslések szerint plusz 300 milliárd forintot jelent az állami nyugdíjrendszerbe visszavezetettek számára kifizetendő reálhozam, és még ezekhez járul a béremelés hatása.

A vezérigazgató szerint nehéz megítélni, hogy ezt a többletjövedelmet mire használják majd a háztartások, de vélhetően  nőhet a fogyasztás is. A közösségi fogyasztás tovább csökkenhet idén, a beruházásoknál viszont 2011-ben több évi csökken után némi növekedés jöhet. A beruházások kapcsán megjegyezte: súlyos probléma, hogy az állami beruházásokat nem tervezik hosszú távra, így a magángazdaság szereplői nehezen tudják követni őket.

A munkaerő-piacról szólva kiemelte: a munkanélküliségi ráta emelkedett, a közmunkaprogramok elindításával a közszférában vissza lehet állni a korábbi foglalkoztatási szerinte, a versenyszférában pedig csekély foglalkoztatási növekedés tapasztalható.

Bár pénzpiaci folyamatokat illetően az előrejelzéseket bizonytalanság jellemzi, a magyarországi pénzügyi folyamatok óvatos optimizmust jeleznek a befektetők részéről. Bíztató, hogy a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány folyamatosan emelkedik, eléri a válság előtti szintet - emelte ki.

Az intézet 275 forint körüli euróárfolyamot és a hosszú lejáratra szóló kamatok jelenlegi 7 százalékos szintjének fennmaradását várja.

Ha a gazdaságpolitikai nem követ el valami "súlyos melléfogást", akkor pénzpiaci oldalról a növekedés megalapozott lehet - húzta alá.

Bartha Attila kutatási igazgató a kelet-közép-európai országok gazdasági kilátásairól szólva azt emelte ki, hogy az euró bevezetésére kevés országban van tartósan jó esély, hiszen a hiánycsökkentés lassú, elhúzódó folyamat lesz. Azokban az országokban pedig, ahol viszonylag kedvezően alakul a hiányszint, ott az inflációs nyomás jelent egyre nagyobb problémát. E mögött az élelmiszer- és az energiaárak emelkedése áll - mondta.

Hangsúlyozta: ha 2011-ben és 2012-ben nem áll be váratlan törés, akkor a régióban viszonylag erős, gyorsuló gazdasági növekedés mellett fokozatosan és lassan mérséklődnek az egyensúlyi problémák. A kérdés az - fűzte hozzá -, hogy az inflációt mennyire tudják kézben tartani az egyes országok jegybankjai. Várható, hogy a régióban emelkednek a kamatszintek - mondta.

Nagy Katalin, a Kopint Konjunktúrakutatási Alapítvány ügyvezető igazgatója a világgazdasági fejezetről szólva elmondta: a világgazdasági kockázatok erősödése miatt arra számítanak, hogy a 2010-es növekedési teljesítmények nem ismétlődnek meg idén, lassul a növekedés Európában és az USA-ban is.

Japánról szólva kifejtette: a természeti katasztrófa jelentős növekedési kieséseket okoz idén, de az újjáépítésnek lehet növekedésélénkítő hatása, ám ehhez jelentős állami élénkítő csomagra lesz szükség.

A globális növekedés egyik kockázati tényezője a nyersanyag-, közte nyersanyagolaj-árak alakulása - hívta fel a figyelmet. A nyersanyag és az élelmiszer árak emelkedése miatt az inflációs nyomás is erősödik idén a tavalyhoz képest - mondta még.

A pénzpiacok sem nyugodtak meg, bár a helyzet stabilabb - húzta alá Nagy Katalin, hozzátéve, hogy bizonytalanságot okoz egyes euróövezeti országok adósságválsága.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!