Lényegében
semmit nem változott az olimpiai helyezettek javadalmazása 2016-ra 2012-höz képest, ugyanis az idei nyári játékokon elért dobogós helyekért ugyanannyi állami honorárium jár. Ez azt jelenti, hogy az egyéni olimpiai aranyért 35 millió, az ezüstért 25 millió, a bronzért pedig 20 millió forint üti a győztes sportolók markát.
Ha az elmúlt évek gyakorlatát nézzük, akkor a páros eredmények esetén a fenti összegek 90 szzaléka kerül kiosztásra, a kajaknégyes vagy az úszóváltó teljesítményei után a 80 százalékát kaphatják a csapattagok, a csapatsportágaknál pedig 70 százalék a javasolt összeg.
Ez azt jelenti, hogy a dobogós helyeket tekintve az állam 8 aranyért, 3 ezüstért és 4 bronzéremért fizethet majd a magyar olimpikonoknak összesen 435 millió forintot.
A magyar állam által a győzteseknek biztosított honoráriumok, azonban messze elmaradnak más országokétól.
(Forrás: Statista)
Ha megnézzük, mely országok fizetik a legtöbb pénzt az olimpiai aranyért, akkor a dobogósok közül a legmagasabb összeget
- Szingapúr fizeti 753 ezer dollárral (mintegy 206 millió forintnak megfelelő összeg), majd
- Indonézia 383 ezer dollárral (105 millió forintnyi összeg), és
- Azerbajdzsán 255 ezer dollárral (körülbelül 69,9 millió forint).
- Kimagasló összeget fizet még Kazahsztán 230 ezer dollárral (körülbelül 63 millió forint) és
- Olaszország is 185 ezer (50,7 millió forintnak megfelelő) dollárral.
Ezek közül a hatalmas összegek közül Szingapúrnak ki is kell fizetnie ezt a pénzösszeget aranyérmes úszójának, továbbá Indonéziának és Azerbajdzsánnak is kellett perkálniuk, ugyanis előbbi ország egyik olimpikonja aranyérmet szerzett tollaslabdában, utóbbié pedig taekwondoban. Kazahsztán 3 aranyat szerzett (ökölvívásban, úszásban és súlyemelésben), Olaszország pedig 8 aranyéremért fizetheti majd ki a győzteseknek járó óriási honoráriumot.
Mennyi az annyi?
A végső éremtáblázatot tekintve, ha a megszerzett érmék számát összevetjük az egyes országok népességével, akkor relatív győztesként Magyarország az első helyen, Ausztrália a második, míg Hollandia a harmadik helyen végzett.
(Forrás: Bloomberg)
A Bloomberg egyébként a bruttó hazai termékre vetítve is kiszámolta a riói eredményeket, amiben szintén az élet végeztünk, ami a kis gazaságunknak köszönhető, ugyanis a listán szereplő többi ország GDP-je jóval magasabb.
mfor.hu