7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénzügyi felügyelet kedden közölt jelentése szerint továbbra is komoly kockázatokkal néz szembe a szektor hazánkban, bár stabil lábakon állnak a cégek, de a rossz gazdasági kilátások miatt kihívásokkal kell megküzdeni. A szakértők szerint a háztartási szegmensben a kormányzati programok miatt jöhet egy kis javulás, a vállalati szegmensben azonban ennek egyelőre nyoma sincs. Mfor.hu-háttér.

Stabil bankok, de maradtak kockázatok

A magyar bankrendszer jelenleg stabil, tőkemegfelelési mutatója jó, azonban továbbra is komoly kockázatok vannak - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) kedden közzétett kockázati jelentéséből. A felügyelet adatai szerint az idei második negyedév végén a magyar bankrendszer tőkemegfelelési mutatója 14,8 százalék volt, ez egy százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ráadásul a tőke jó minőségű elemekből állt. A javulás oka a tulajdonosok tőkejuttatása volt az utóbbi időszakban.

A stabilitás hangsúlyozása mellett a felügyelet alapvetően három kockázatot azonosított a bankrendszerre nézve: egyrészt a gazdasági növekedés hiánya, másrészt a költségvetés finanszírozásának bizonytalansága, harmadrészt pedig az eurózóna adósságválsága lehet veszélyes a pénzügyi szektorra nézve, mindhárom tényező ronthatja a bankok jövedelmezőségét.

Romlik a portfólió, de a háztartások lassan talán talpra állhatnak

A nehéz működési körülmények miatt szinte minden devizanem és terméktípus esetében romlott a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások portfóliójának minősége. Ennek egyik oka, hogy nincs érdemi hitelkihelyezés, ezért nem tud hígulni az állomány, másik oka pedig, hogy nagyon visszafogott a portfóliótisztítás üteme, mivel a lakás- és autópiacon is alig tapasztalható érdemi aktivitás.

A PSZÁF kockázati jelentése szerint a teljes banki hitelportfólión belül 13,7 százalék volt a 90 napon túli késedelembe esett tartozások aránya, ez az arány egy évvel korábban még 10 százalék alatt volt. A legrosszabb minőségű a vállalati portfólió, melyen belül 18,2 százalékos a bedőlési ráta, míg a háztartások esetében ugyanez 16,2 százalék. A vállalatok esetében a késedelmes arány egy év alatt 4,9 százalékkal emelkedett, míg a háztartásoknál 5,2 százalékos volt a növekedés.

A vállalati hiteleken belül közel azonos a 90 napon túli késedelmek aránya a forint- és a devizaalapú kölcsönök piacán, a háztartásoknál viszont jelentős különbségek vannak, hiszen míg a forinthitelek 10,8 százaléka esett késedelembe, addig ugyanez az arány a devizahitelek esetében 19,8 százalékos, vagyis majdnem minden ötödik devizában folyósított kölcsön mostanra gyakorlatilag bedőlt.

A portfólió romlása több okra vezethető vissza a PSZÁF szerint: egyrészt nincs érdemi új hitelkihelyezés, így nem tud felhígulni az állomány, másrészt a bankok nagyon lassan tisztítják portfóliójukat, mivel "a fedezeti eszközök piacán sincs érdemi aktivitás". "A nemteljesítés esetén a fedezeti ingatlanok értékesítéséből történő megtérülést meghatározó ingatlanpiacok kismértékű élénkülést mutattak, ami csökkenő mértékben a végtörlesztési időszak lezárultát követően is fennmaradt. Az élénkülés elsősorban a tranzakciószámot érintette, de a piac továbbra sem alkalmas a fedezeti ingatlanok esetleg nagy tömegben történő felvételére. Az autópiacon is volt némi fellendülés, ami mind a használt, mind az új autó értékesítéseket érintette, áttörésről azonban itt sem beszélhetünk" - áll az elemzésben.

A pénzügyi felügyelet szakértői szerint a vállalati hitelportfólió esetében nincsenek javulásra utaló jelek, várhatóan a közeljövőben sem áll meg a portfólió romlásának üteme. A lakosságok esetében ugyanakkor a kormányzati programok, elsősorban az árfolyamgát kedvező hatásokkal járhatnak, ennek első jelei már most is látszanak.

"A vállalati hitelkereslet tekintetében kedvezőtlen, hogy a beruházások továbbra is csökkennek, elsősorban az építési és költségvetési beruházások jelentős visszaesése miatt. Az építőipari termelés továbbra is csökkenő, és bár az új szerződések kissé nőttek 2012-ben, a tendencia tartós fennmaradása egyelőre nem várható. Az építőipari keresletet legfeljebb a lakásfelújítások, lakásépítések iránti kereslet lassú és mérsékelt növekedése erősítheti, amennyiben az augusztusi kormányzati intézkedések elérik a céljukat. Jelenleg azonban a várakozásokat kifejező bizalmi indexek mindegyike csökken, ami rövidtávon a jelenlegi tendenciák fennmaradását valószínűsíti" - indokolja a rossz vállalati hitelkilátásokat a felügyelet.

A lakossági hitelekkel kapcsolatban a kockázati jelentés kiemeli: 2012. második negyedévében – 2009 óta először – a 90 napnál rövidebb késedelemmel bíró állomány egy jelentős része nem romlott tovább, hanem ismét teljesítővé vált. Ennek hátterében az egyik kormányzati átstrukturálási lehetőség, a lassan egyre népszerűbbé váló árfolyamgát konstrukció elindulása állhat. A felügyelet számításai szerint a jövőben az árfolyamgát mellett a Nemzeti Eszközkezelő lehet kedvező hatással a banki portfóliókra, hiszen ha év végéig ki tudja tölteni a 8000 darabos keretet, akkor a lakossági jelzáloghitelek NPL rátája 8 százalékponttal javulhat.

"A vállalati hitelek között kiemelten problémásak a projekthitelek, ahol az NPL ráta 2012. július végén 25 százalék volt. A teljes portfólió 70 százalékát jelentő euró hiteleknél a késedelmes ügyletek aránya 19 százalék, a kisebb súlyú forinthiteleknél 50 százalék, a svájci frank hitelek esetében 34 százalék. A finanszírozó bankok a megtérülés biztosítása érdekében keresik az ügyféllel való megegyezés és a projekt befejezésének lehetőségét. Több bank alkalmazza a késedelmes hitelek mögött álló eszközök – jellemzően a projekt ingatlan – visszavételét és saját bankcsoporton belüli kezelését a későbbi, magasabb megtérülést biztosító értékesítés reményében" - olvasható az elemzésben.

Nem nálunk keresnek a legrosszabbul a bankok

A hitelintézeti szektor jövedelmezősége 2011 negyedik negyedévében jelentősen visszaesett, és a csökkenés folytatódott 2012 első félévében is - állapítja meg a PSZÁF. A bankcsoportok első féléves eredménye negatív lett, és a szövetkezeteket leszámítva minden alszektor jövedelmezősége jelentősen csökkent. Ez több tényező mellett az emelkedő működési költségekre és a pénzügyi műveletek tavalyitól elmaradó bevételére vezethető vissza.

A kedvezőtlen folyamatok ellenére a kamateredmény és a jutalékeredmény az eddigiekben stabilnak bizonyult, az intézmények között azonban jelentős egyedi eltérések vannak. A kamatmarzs csökkenésének irányába hat a lakossági betéti kamatok emelkedése, és a hitelkamatok mérséklődése 2011 első félévéhez képest.

A jövőt illetően a pénzügyi felügyelet szerint komoly jövedelmezőségi kockázatot jelent a tranzakciós illeték jövő januári bevezetése, melytől a kormány 240 milliárd forintos bevételt vár. "A pénzügyi szolgáltatások iránti kereslet és kínálat árrugalmassága fogja eldönteni, hogy ennek mekkora része hárítható át az ügyfelekre. Ha a (vállalati) pénzforgalom emiatt részben külföldre távozik, akkor egyrészt a jutalékbevételek csökkennek, másrészt a bankrendszer likviditását is romolhat, és ezek a hatások már 2012-ben jelentkezhetnek" - emelik ki a szakemberek az illetékkel kapcsolatban.

A PSZÁF a régió országaival is összehasonlította a magyar bankrendszer jövedelmezőségét. Alapvetően a közép-kelet-európai országok két csoportba oszthatók: hazánk Szlovéniával, Bulgáriával és Romániával abba a körbe tartozik, ahol az eszközarányos nyereség (ROE) gyakorlatilag 2007 óta csökken, közben viszont Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában a korábbi 20-25 százalékos megtérülés csökkent ugyan, de egy alacsonyabb, 15-20 százalékos szinten stabilizálódott. Az első csoportba tartozó országok esetében, a válság kitörése óta megfigyelhető profit erodálódás azt eredményezte, hogy 2011-ben már három ország (Magyarország, Szlovénia és Románia) rendelkezett negatív ROE mutatóval.

"Magyarországon a bankok jövedelmezőségét 2011-ben tovább rontotta az ország specifikus tényezőnek tekinthető végtörlesztés, valamint a nemzetközi összehasonlításban is magasnak számító bankadó. Mindezekkel együtt a régiónkban mégsem a magyar, hanem a szlovén bankok jövedelmezőségi mutatói a legrosszabbak (ROE:-11,7 százalék, ROA:-1 százalék)" - áll a kockázati jelentésben.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!