2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint 2014-2020 között a mezőgazdaság kevesebb pénzt kap, mint amennyit a kormány ígért.

Nagy Tamás, a MOSZ elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón ismertette: a kormány állításával szemben, amely szerint 212 milliárd forint többlettámogatást kapnak a mostani uniós költségvetési időszak során a magyar mezőgazdasági termelők, a MOSZ számításai szerint mintegy 240 milliárd forint támogatás-csökkenéssel kell számolniuk a gazdálkodóknak. (A magyar mezőgazdaság támogatása 2013-ban lett 100 százalékos az uniós viszonylatban, ezt vette alapul a MOSZ.)

A MOSZ elnöke úgy véli: nemcsak a közvetlen támogatásokra és a vidékfejlesztésre fordítható uniós forrás lesz kevesebb, hanem a nemzeti társfinanszírozás mértéke is.

A MOSZ számításai szerint a mostani uniós költségvetési időszakban a mezőgazdaságba 238 milliárd forinttal jut kevesebb forrás. Ez évenként mintegy 34 milliárd forintos csökkenés 2013-hoz képest. A közvetlen támogatásokra 2013-ban 395 milliárd forint jutott, ám a MOSZ szakértőinek számításai szerint 2014-2020 között ennek éves átlaga csak 381 milliárd forint lesz.

A vidékfejlesztési támogatásra fordítható forrás a múlt évben 167 milliárd forint volt. E terület támogatási mértékének átlaga a MOSZ szerint 2014-2020 között 148 milliárd forint lesz évente.

A vidékfejlesztés nemzeti kiegészítésére tavaly 42 milliárd forintot költöttek. Ez a forrás a MOSZ kalkulációja szerint a mostani uniós költségvetési ciklusban az éves átlagot tekintve 19 milliárd forintra csökken.

A kormány által ígért nemzeti támogatás a 2013-as 50 milliárd forinttal szemben éves átlagban 72 milliárd forintra nő, ami hét év alatt 154 milliárd forint többlet-támogatást jelent. Így összességében az MOSZ által számított egyenleg 2020 végére 238 milliárd forintos csökkenést mutat a mostani uniós költségvetési időszakban a magyar mezőgazdasági termelők számára.

Mindebből Nagy Tamás szerint az következik, hogy sem az állattenyésztés nem fejlődik a következő években, sem új munkahelyek nem lesznek a magyar mezőgazdaságban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!