Az NRC Piackutató immár több mint három és fél éve méri az internetes társadalom véleményét közéletünk állapotáról és a közeljövőt illető várakozásairól. Az index történetében már több mélypontot is feljegyezhettünk: a 2005 őszén még 40 pont feletti (és a választások környékén az 50 pontot is megközelítő) index 2006 júniusában, a megszorító intézkedések bejelentése után zuhant egyetlen hónap alatt 40-ről 27 pontra, majd sokáig egy viszonylag szűk intervallumban ingadozott – tavaly tavasszal azonban már csak 17 pontot mértünk. Ennél is volt azonban lejjebb: a gazdasági válság, súlyosbítva a miniszterelnök lemondásával és a jelöltkeresés körüli hercehurcával 10 pontos történelmi mélységbe repítette a NetHangulat indexet. A kormányfőcsere azonban jó hatással volt a netpolgárok közhangulatára: április végére 8 pontos emelkedés után az index 18 ponton állt meg, június végén pedig már 21 pontot mértünk, vagyis 3 hónap alatt 11 pontos növekedést regisztrálhattunk. Ez a 21-es érték az idei év legmagasabb pontszáma, sőt tavaly szeptember óta nem állt ilyen magasan az index. Figyelembe véve, hogy a nyári hónapok, a politikai uborkaszezon, a strandidő és a vakáció mindig jó hatással van a közhangulatra, július-augusztusra további emelkedés, őszre azonban újra visszaesés valószínűsíthető.
A hvg.hu NetHangulat Index alakulását meghatározó alapkérdés a korábbi hónapokkal megegyező módon januárban is a következő volt: Általában milyennek látja Ön a magyarországi helyzetet? Inkább jól vagy inkább rosszul alakulnak a dolgok?
A NetHangulat index ötvenes értéke tekinthető középpontnak. A középpontnál alacsonyabb értékek pesszimista, az ennél magasabb értékek optimista hangulatot jelentenek. A középponttól való távolság a pesszimizmus vagy az optimizmus mértékét határozza meg. Eszerint az internetezőket az elmúlt tizenkét hónap mindegyikében borúlátó hangulat jellemezte. A márciusi mélypont idején a hazai netpolgárok mindössze 2 százaléka gondolta úgy, hogy jó irányba mennek a dolgok – ez az arány jelenleg 14 százalék, ugyanakkor 83 százalék még mindig pesszimista.
Az index növekedése ezúttal sem oszlott meg egyenletesen a különböző demográfiai szegmensek között. Az egyébként is optimistább férfiak körében 3 egységgel nőtt (24 pontra), a nők körében viszont mindössze eggyel (17-re). Ugyanígy nőtt különbség a 40 év alattiak (18 pont) és az ötven felettiek (31 pont) között, ugyanakkor a budapestiek és a más városokban élők (22-22) alig valamivel derűlátóbbak, mint a községekben lakó internetezők (19).
Menedzsment Fórum