Az ECOFIN ülés egyik fontos üzenete, hogy a válság még nem ért teljesen véget - közölte Matolcsy György. Hozzátette: a másik üzenet, hogy minden tagállamnak végre kell hajtania a strukturális reformokat, amit azt az ülés meghívott előadója Ángel Gurría OECD-főtitkár is hangsúlyozta. Magyarország ezt a Széll Kálmán Tervvel valósítja meg, és a program eredetileg is az államadósság csökkentését veszi célba - tette hozzá.
John Lipsky, az IMF vezérigazgató-helyettese arról beszélt a délelőtti ülésen, hogy a bankok kulcsszerepet töltenek be a gazdasági életben, s ezért veszélyes, hogy egyes bankok helyzete gyenge. Matolcsy György tolmácsolva és megerősítve John Lipsky véleményét elmondta: erős banki stresszteszten kell átesniük a bankoknak.
Az ECOFIN egyetértett az IMF vezérigazgató-helyettesével abban is, hogy a globális méretekben is figyelni kell a bankrendszer turbulenciájára, mert az visszavetheti a világgazdaság fejlődését - fűzte hozzá a nemzetgazdasági miniszter. Az OECD által készített gazdasági növekedést célzó tanulmányt az IMF tavaszi közgyűlése is tárgyalja, mert elemezni szükséges azokat a gazdasági és pénzügyi kockázatokat, s itt elsősorban az államadóssággal kapcsolatos kérdésekről illetve a banki stressztesztekről van szó, amelyek a világgazdaság hosszabb távú fejlődését veszélyeztetik - ismertette a délelőtti John Lipsky előadás fontos megállapításait Matolcsy György.
Az Európai Unió soros elnöksége lehetőséget ad Magyarországnak, hogy véleményt nyilvánítson - felelte Matolcsy György arra az újságírói kérdésre, hogy szerepet kap-e Magyarország a következő EKB-elnök jelölésében, miután Jean-Claude Trichet mandátuma az idén lejár. "Eredetileg a magyar elnökség ezzel nem kívánt foglalkozni, de az EU szabályai lehetőséget adnak a beleszólásra" - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter.
MTI