A Magyar Nemzeti Bank a következő négy évben megújítja a jelenleg forgalomban lévő bankjegysorozatot - jelentette be Gerhardt Ferenc, a jegybank alelnöke hétfő reggel. A bankjegyekkel szemben megváltoztak ugyanis az elvárások és feltétlenül szükséges bizonyos követleményeknek eleget tenni. mindenki érdeke, hogy a bankjegyet használók és a berendezések számára felismerhetők legyenek, és persze az alelnök szerint az sem mellékes, hogy azokat minél nehezebb legyen lemásolni, hamisítani.
A megváltozott körülményeknek egyre nehezebb megfelelni, hiszen van olyan bankjegy, amelyet már 17 éve bocsátottak forgalomba. Ezért a jegybank forgalomban lévő bankjegyek megújításáról, fejlesztéséről döntött, elsőként a 10 ezer forintos megújított bankjeggyel lehet majd kiemelni.
Fontos kiemelni: csak a jelenleg forgalomban lévő bankjegyek újulnak meg, új címlet kibocsátása nem szerepel a jegybank pénzkibocsátási tervei között. Az új bankjegyek megfelelnek majd a felhasználói igényeknek, de megtartják azokat a nem avuló értékeket is, melyeket az évtizedes tradíciók, a portrék és a hátoldali képek jelentenek. Tehát a 10 ezres címleten marad az államalapító portréja és az esztergomi látkép, csak a "környezete" fog változni.
"Mindenki kedvét elvesszük, hogy megpróbálják utánozni"
Az új bankjegy 2014 decemberétől kerül folyamatosan forgalomba, és tömeges elterjedésükre 2015 folyamán lesz esély Gerhardt Ferenc szerint. A mostani bankjegyeket továbbra is lehet használni, a bevonásukról később dönt majd a jegybank.
Mádi László, a készpénzlogisztikai igazgatóság vezetője szerint a fejlesztésnek három pillére van:
- a hamisítások megelőzése
- az avulás megelőzése
- költéghatékonyság.
Utóbbi esetben a 350 milliós teljes bankjegy-állományt pár éven belül tervezik cserélni, ezért azt remélik a jegybanknál, hogy a fajlagos költség csökkeni fog a megújítás révén.
Az MNB-nek fontos volt, hogy segédeszköz nélkül is azonosítható legyen a lakosság számára. Azt szeretnék, ha a készpénz biztonsági elemei minél magasabb szinten ismertté válna, ezért jobban tapintható lesz, vagyis megújulnak a dombornyomatok és a mélységi jelek is. A jelenlegi bankjegyekhez képest nagy előrelépés a "címletspecifikusság", vagyis átnézetben is ellenőrízhető lesz a címlet. "Az utca embere is szakértő lehet a készpénzek tekintetében", mivel Mádi szerint színspecifikussá is válnak a bankjegyek, ráadásul mozgatással is ellenőrizhető lesz a bankjegy (ennek hatására egyes színek megváltoznak).
Az újítások révén a magyar forintbankjegy a világ egyik legmagasabb színvonalat képviselő, legnehezebben hamisítható bankjegye lesz Mádi László szerint.
Újságírói kérdésre Mádi elmondta, a megújulás sorrendje még nem meghatározott, a készletek megfelelősége és a kapacitás fogja ezt befolyásolni. Továbblépni második címlettel majd jövőre fognak lépni.
A költsége nettó 15-20 milliárdra tehető négy év alatt, ám ennek 60 százaléka amúgy is felmerült volna a szakember szerint, hiszen folyamatosan kell a bankjegyeket cserélni. Szigorúan a megújítással kapcsolatos költségek 6-8 milliárdra tehető. Viszont mivel nagyobb mennyiségben történik a kibocsátás, azzal számol a jegybank, hogy az előállítás fajlagos költsége alacsonyabb lesz.
Az euróövezeti csatlakozásunk esetleges kitolódásával kapcsolatban Gerhardt Ferenc elmondta: a készpénzcserét mindenképpen el kellett kezdeni. Abban az esetben, ha a mindenkori kormány az euróövezeti csatlakozásunkról dönt, ki kell majd dolgozni a megfelelő stratégiát.
mfor.hu