2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az előzetes adatok szerint 816,4 millió eurós aktívumot mutat Magyarország külkereskedelmi mérlege az idei év második hónapjában, amire még soha nem volt példa. Az egyhavi összeg a magyar GDP 0,8 százalékának felel meg!

A 6650,3 milliárd eurós export mellett 5833,8 milliárd eurós behozatal jellemezte a februári magyar külkereskedelmi folyamatokat, így a külfölddel folytatott árukereskedelmünk egyenlege soha nem látott egyhavi magasságokra, 816,4 millió euróra, vagyis 221,2 milliárd forintra ugrott, adta közre a KSH az előzetes adatokat. Az adatok azt jelentik, hogy külkereskedelmünk révén a magyar GDP 0,8 százalékának megfelelő összeg áramlott be az országba csak februárban. Ennek fényében egyáltalán nem meglepő a forint egész évben tapasztalható masszív erősödése, hiszen folyamatos forint keresletet generál a magyar reálgazdaság.

A külkereskedelmi mérleg többlete tavaly februárban egyébként "mindössze" 394,2 millió euró volt. 2011 első két hónapjában a mérleg szufficitje 1217 millió euró, ami 361 millióval magasabb a tavalyinál.

Bár a februári export értéke a 2010 novemberinél valamivel alacsonyabb volt - így az export tekintetében nem beszélhetünk történelmi csúcsról -, az import a belső kereslet gyengesége miatt visszaesett az őszi hónapokhoz képest, így alakulhatott ki a rekord többlet a külkereskedelmi mérlegben.

Miközben az import csupán 20,3%-os növekedést mutatott euróban az előző évihez képest, addig az export 26,8%-kal nőtt, ami éppen megfelel a német import februári 27%-os növekedésének, vagyis a magyar gazdasági kivitel teljes mértékben rákapcsolódott a német iparra.

Suppan Gergely, a Takarbank elemzője szerint a kereskedelmi mérleg többlete a várakozásokat messze felülmúlta. Az adatok egyrészt azt tükrözik, hogy a belső kereslet még nem igazán talált magára, ennél azonban légyegesen erősebben húz az exportkereslet, ami az előző nap megjelent ipari termelési adatokkal együtt (lásd: Új erőre kapott az ipar februárban) arra utalhat, hogy az idei GDP növekedés is meghaladhatja az eddigi várakozásokat. A belső kereslet lassú élénkülése némileg mérsékelheti a külkereskedelmi mérleg többletének növekedését a második félévben, a többlet azonban így is tovább növekedhet a tavalyihoz képest.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!