3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magán- és közszféra valamennyi szakszervezete sztrájkra és tüntetésekre szólít fel Franciaországban csütörtökre a pénzügyi és gazdasági válság nyomán sorozatosan bejelentett létszámleépítések és a munkanélküliség emelkedése elleni tiltakozásul.

A Franciaországban ritkán egységes szakszervezetek ezúttal - a vásárlóerő, a fizetések és a munkahelyek védelmében - mind összefogtak és arra számítanak, hogy Nicolas Sarkozy államfő hivatalba lépése óta a legjelentősebb országos tiltakozási napra kerül sor országszerte. A megmozdulással elsősorban a kormány és a munkáltatók figyelmét kívánják felhívni a szervezők a fizetésből élők helyzetére.

Az általános sztrájkot a különböző felmérések szerint a közvélemény 70-75 százaléka "támogatja" vagy "szimpatizál" vele.

Az előzetes jelzések szerint óriási fennakadások várhatóak a tömegközlekedésben. Az állami vasúttársaság (SNCF) mellett eddig 77 város tömegközlekedési dolgozóinak szakszervezetei jelezték, hogy csatlakoznak a felhíváshoz. A polgári légiközlekedési hatóság (DGAC) közlése szerint a francia repülőterekről induló, illetve érkező járatok hetven százalékát törölni fogják.

Mivel a légiirányítók valamennyi szakszervezete részt vesz a megmozdulásban, a DGAC az elégséges minimális szolgáltatás előírásait lépteti csütörtökön életbe.

Az oktatásban és kutatásban dolgozóknak a szakszervezetek szerint 67 százaléka jelezte, hogy sztrájkolni fog, de az áramszolgáltatók, a postai, az igazságügyi és az egészségügyi dolgozók is csatlakoztak a felhíváshoz. Még a Comédie Francaise, az egyik legismertebb francia állami színház is jelezte, hogy csütörtöki előadását egy későbbi időpontra halasztja. A magánszektor részéről elsősorban a válság által különösen sújtott autógyárakból és bevásárló központokból várhatóak nagyobb delegációk a tüntetéseken.

A legnagyobb szakszervezet, a CGT első titkára, Bernard Thibault szerint a megmozdulás jóval jelentősebb lesz, mint amilyeneket az elmúlt években Franciaországban rendeztek. François Chéreque, a másik nagy szakszervezet, a CFDT vezetője úgy véli, hogy a fizetésből élőknek egyre inkább az az érzése, hogy az ő munkahelyeikkel, fizetéseikkel és szociális jogaikkal akarják megfizettetni azt a válságot, amiért ők nem felelősek. A válság leküzdésére a szakszervezetek a kormány és a munkáltatók által már bejelentett sürgősségi intézkedések mellett a munkahelyek és a vásárlóerő védelmét, a gazdasági és szociális bizonytalanság elleni fellépést is követelik.

A kormány részéről Brice Hortefeux szociális és munkaügyi miniszter jelezte, hogy figyelemmel lesz a tiltakozás üzeneteire, Eric Woerth költségvetési miniszter pedig elismerte: várhatóan nagyon sokan vonulnak utcára csütörtökön. Szerinte ugyanakkor "nem feltétlenül az emberek utcára hívása a legjobb megoldás az országot jelenleg sújtó problémákra".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!