A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint a deviza lakáshitelek állománya kis mértékben 1766 milliárd forintra csökkent. Ezen belül a 90 napon túl is késedelmes hitelek 313 milliárd forintot tettek ki, így arányuk az első félévihez hasonlóan 17,7 százalék maradt. Az arány egy évvel korábban még 16,5 százalék volt, azonban az első negyedéves forintgyengülés és a folyamatosan lebegtetett adósmentés nem kedvezett idén a problémás hiteleseknek. A második negyedévben ugyanakkor már nem veszített értékéből sokat a hazai fizetőeszköz, így az már nem váltott ki jelentős hatást a hitelállomány alakulására.
A lakáscélú hitelek mellett a szabad-felhasználásúak esetében is romlott a helyzet, hiszen a késedelmes állomány aránya 29-ről 29,2 százalékra emelkedett. A deviza személyi hiteleknél az állomány továbbra is nagy mértékben csökkent 38,2 milliárdról 33-ra, ugyanakkor a 90 napon túli késedelmes kölcsönök állománya így a korábbi 17 százalékról 18,9-re emelkedett.
Javult ugyanakkor a gépjármű-hitelek portfóliója, amely annak köszönhető, hogy az éven túli késedelmes fizetés a felére csökkent. Ennek köszönhető, hogy a gépjárműhitelek állományában 12,5 százalékról 9,7-re csökkent a problémások aránya.
A forinthitelek esetében a támogatott lakáshiteleknél továbbra is 4,1 százalék a 90 napon túli késedelemben lévő állomány. A piaci kamatozásúak esetében a teljes hitelösszeg növekedésével egyidőben közel 1 százalékponttal, 14,5 százalékra esett a problémás kölcsönök aránya.
Folytatódott ugyanakkor a gépjárműhitelek "tisztulása" és a korábbi 48,8 százalék helyett a második negyedévben 41,8-lett a késedelmes tartozások aránya.
A teljes háztartási hitelállomány késedelembe esett része 18,8 százalékot tett ki, a három hónappal ezelőtti 19,2 után. Egy évvel korábban 90 napon túli elmaradásban a teljes lakossági hitelek 18 százalék volt.
mfor.hu