Monti lemondásának hírét közleményben jelentette be a köztársasági elnöki palota. Ebben hangsúlyozták, hogy a döntés visszavonhatatlan, ahogyan ezt a távozó kormányfő már december 8-án leszögezte. Az államfő, Giorgio Napolitano tudomásul vette Monti döntését, és a folyó ügyek intézésével a távozó kormányt bízta meg.
A képviselőház egyszeri bizalmi szavazással, 309 igen, 55 nem szavazattal és 5 tartózkodással fogadta el a költségvetést. A Silvio Berlusconi volt kormányfő vezette ellenzéki Szabadság Népe (PdL) képviselői is igennel szavaztak. A PdL december 6-án megvonta a bizalmat a Monti-kormánytól. Monti lemondása nyomán Napolitano szombat-vasárnap a szenátus és a képviselőház elnökével egyeztet, majd feloszlatja az olasz parlamentet. A február 24-25-re tervezett választások időpontját az államfő december végéig erősíti meg. Monti vasárnap év végi sajtótájékoztatót tart, amelyen eddigi sajtóértesülések szerint hivatalosan is bejelenti politikai színrelépését a centrumerők élén, és bemutatja az úgynevezett Monti-listát vagy ennek programpontjait. Pénteki felmérések szerint a hivatalosan még meg sem alakult tömörülés 15,4 százalékon áll.
A távozó miniszterelnök örökös szenátorként nem indulhat a választásokon, de a győztes párt vagy pártszövetség ismét miniszterelnöknek kérheti fel. A Monti nevével fémjelzett koalícióhoz a Pierferdinando Casini vezette Kereszténydemokrata Unió, a képviselőház eddigi elnöke, a Gianfranco Fini vezette Jövő és Szabadság Olaszországért és a Luca Cordero di Montezemolo, a Ferrari elnöke vezette Jövő Olaszországa csatlakozott, valamint a Monti-kormány miniszterei és a PdL-nek a Berlusconitól elszakadt tagjai. Az esetleges második Monti-kormányt a balközép Demokrata Párt is kész támogatni.
Újabb sajtóértesülések szerint viszont Monti vasárnapi sajtótájékoztatója meglepetést tartogathat. Állítólag bizonytalanná vált a választási kampányban való részvételt illetően, és mégsem kíván politikai szerepet vállalni.
MTI