5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új év elején az mfor.hu próbálta összeszedni, mire számíthatunk 2012-ben a magyar gazdaságtól. Ehhez a kormány, a nemzetközi szervezetek és a legnagyobb gazdaságkutató cégek prognózisait vettük elő. A számokból az látszik, hogy az inflációt alultervezte a kabinet, ahogy a szakemberek szerint a 2,5 százalékos költségvetési hiánycél is csak szép álom marad az idén, a szakemberek kivétel nélkül 3 százalék feletti deficitet várnak. Mfor.hu-háttér.

Növekedés: már a fél százalék is optimista?

A gazdasági növekedést tekintve a kormány sokáig makacsul ragaszkodott ahhoz, hogy másfél százalékkal bővül a magyar gazdaság 2012-ben. Az év vége előtt aztán az utolsó pillanatban módosították a már benyújtott költségvetési törvényjavaslatot, így az elfogadott jogszabály már csak 0,5 százalékos növekedéssel számol. Később Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy a fél százalékos bővülés a legoptimistább forgatókönyv, de mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy növekedési pályán maradjon a magyar gazdaság.

A kormányfő véleményét támasztják alá a nemzetközi szervezetek és a magyar elemzőcégek prognózisai is. A kormánynál senki sem optimistább, mindössze az Európai Bizottság véli úgy, hogy meglehet a fél százalékos növekedés, illetve a Századvég Gazdaságkutató vár ennél egy hajszálnyival alacsonyabb ütemű bővülést. A Kopint-Tárki már csak 0,3 százalékos növekedést tart elképzelhetőnek, míg a jegybank legfrissebb elemzése gyakorlatilag stagnálást valószínűsít. Az OECD, a Pénzügykutató és a GKI Gazdaságkutató a tavalyi év végén már arra számítottak, hogy idén csökkenni fog a magyar GDP, közülük a GKI a legpesszimistább, ők egy százalékos visszaeséssel kalkulálnak.

Az új beruházások változását tekintve a Kopint-Tárki szakemberei látják legsötétebben az idei évet, ők 5 százalékos visszaesésre számítanak. A többség egyetért abban, hogy a gazdaság motorja idén is az export lesz, az MNB szerint például 6,3 százalékkal bővül a kivitelünk.

Kevesebbet ér majd a pénzünk

A munkaerőpiacon az elemzőcégek többsége nem számít jelentős pozitív fordulatra idén, a munkanélküliségi ráta 11 százalék körül alakulhat éves átlagban, ha hiszünk a prognózisoknak. Ehhez hozzájárulhatnak a kormány intézkedései is, hiszen például a rokkantnyugdíjak felülvizsgálata jelentősen növelheti a kínálatot a munkaerőpiacon, míg a kereslet továbbra is visszafogott maradhat, vagyis az aktivitás nőhet a piacon, de a munkanélküliség tartósan 10 százalék felett ragadhat be.

A bruttó béreket tekintve az elemzők többsége emelkedésre számít, amiben jókora szerepe lehet az állam által szinte kötelezővé tett béremelésnek. (lásd: Így kell emelni a béreket a kormány elvárásai alapján) A jegybank karácsony előtt közölt inflációs jelentése szerint 3,6 százalékkal nőhetnek a bruttó bérek 2012-ben, a Századvég Gazdaságkutató hasonló mértékű, 3,9 százalékos emelkedésre számít. Az adóváltozások és az 5 százalék körülre várt infláció mellett azonban ez a reálbérek csökkenését eredményezheti.

Az inflációt tekintve az látszik, hogy a kormány alulbecsülte a pénzromlás ütemét, hiszen az elfogadott költségvetési törvényben 4,2 százalékos átlagos inflációval számoltak 2012-re, míg az elemzők kivétel nélkül ennél magasabb inflációra számítanak. A többség 4-5-5 százalék közé várja az áremelkedés ütemét, az MNB legfrissebb előrejelzése a januári adóemelések miatt már 5 százalékos pénzromlással számol. A jegybank szerint tehát a bruttó bérek emelkedése mellett a reálbérek 1,2 százalékkal csökkenhetnek idén, vagyis ennyivel kevesebbet érhet a pénzünk.

Csak álom a 3 százalék alatti hiány

A költségvetési hiány tekintetében a kormány továbbra is tartja magát ahhoz, hogy hosszú évek után idén újra 3 százalék alá viszi a deficitet (2011-ben az egyszeri tételek miatt pozitív lesz az ESA-egyenleg), az elfogadott költségvetés 2,5 százalékos hiánnyal számol. Az elemzők közül azonban mostanra senki nem hisz abban, hogy ez reális kalkuláció.

Az MNB például alapesetben 3,7 százalékos deficitet jósol, ugyanakkor a jegybank szakemberei is kiemelték, hogy ha a december végén bejelentett 320 milliárd forintos további egyenlegjavítás megtörténik, akkor 2,6 százalékra is csökkenhet a deficit, viszont ennek az a kockázata, hogy gyakorlatilag nem marad tartalék az idei évre, hiszen ez a tartalékok zárolását is magában foglalja.

A nemzetközi szervezetek sem hisznek abban, hogy a magyar kormány 2012-ben a kritikus 3 százalékos szint alá tudja csökkenteni a hiányt, az Európai Bizottság és az OECD is 3,3 százalékos hiánnyal számol, vagyis ők úgy vélik, hogy a 2,5 százalékos célhoz további 200-250 milliárd forintnyi kiigazítás kellene. Hasonló számokkal kalkulálnak a magyar elemzőcégek is, szerintük is kicsivel 3 százalék felett lesz a deficit.

A költségvetési egyenleget egyébként az infláció alakulása is érintheti, hiszen a kormány az év elején az általa várt 4,2 százalékos inflációnak megfelelően emelte például a nyugdíjakat, viszont ha a szakemberek által reálisabbnak tartott 5 százalék közeli pénzromlás következik be, akkor év közben pótlólagos emelésre lehet szükség, ami megterheli a kasszát. Persze ezzel összhangban a költségvetés bevételei is emelkednének egy magasabb infláció mellett, összességében még akár pozitív hatással is lehet a kormány alultervezése.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!