5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Olaszországban zajló G8-csúcsértekezlet résztvevői szerint már látszanak a világgazdaság megszilárdulására utaló első jelek, ezt állapítja meg a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország alkotta csoport csúcstalálkozójának első napját záró közös nyilatkozat tervezete, eközben a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán kissé rontotta idei világgazdasági előrejelzését, de javította a jövő évre szóló jóslatát.

A G8-ak úgy vélik: a stabilizálódás első jelei ellenére "továbbra is bizonytalan a gazdasági és pénzügyi helyzet". A válság akkor enyhül majd jelentősen, amikor az állami gazdaságösztönző programok "hatásai kiteljesednek", áll a csúcs szerdai tárgyalási napját záró nyilatkozat még nem hivatalos változatában, amely szerint a Nyolcak "együtt és külön-külön is" minden szükséges intézkedést megtesznek, hogy növekedés induljon meg a világgazdaságban.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) viszont szerdán kissé rontotta idei világgazdasági előrejelzését: az IMF szerint a világ GDP-je idén várhatóan 1,4 százalékkal csökken, jövőre viszont 2,5 százalékkal nőhet. Az IMF a "Világgazdasági Kilátások" időközi frissítésében tette közzé ezeket a számokat, a kilátások utolsó teljes kiadásában, áprilisban az IMF 1,3 százalékra várta a világgazdaság idei visszaesését, és 1,9 százalékra a jövő évi növekedését.

Európa több országában sikeresek az autóipar válsága nyomán indított különböző roncsprémium programok. A roncsprémiumot az elmúlt év végén az európai országok közül elsőként Németország vezette be. A program olyan sikeres lett, hogy az országban rohamosan fogy az új autók vásárlását segíteni hivatott, úgynevezett roncsprémium-keret, és a kormány szerdai közlése szerint azt immár nem töltik fel. Részben ennek tudható be, hogy májusban közel 16 éve a legnagyobb ütemben nőtt a német ipari termelés havi összehasonlításban, erősítve azokat a reményeket, hogy Európa vezető gazdasága megkezdte a kilábalást a válságból. A termelő ágazatok 3,7 százalékos teljesítménynövekedése messze túlszárnyalta a mindössze 0,5 százalékos elemzői várakozásokat.

Szlovákiában rekordmértékben - éves szinten 28 százalékkal - emelkedett az eladott személygépkocsik száma júniusban. A Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) szerdai közlése szerint júniusban 11509 gépkocsit adtak el. Az első félévben összesen 48187 személygépkocsi kelt el Szlovákiában, ami csak 20 kocsival maradt el a tavalyi év első felétől. Ausztriában is a vártnál jóval nagyobb érdeklődés övezi az új autók vásárlását támogató roncsprémiumot: kedden estig 29947 osztrák jelentkezett az egyszeri 1500 eurós támogatásért. Szerdán valószínűleg ki is merül a 45 millió eurós keret.

Negatív fejlemény, hogy rekord mértékben zsugorodott az euróövezet gazdasága az idei év első negyedében a kivitel és a vállalati beruházások erőteljes visszaesése miatt. Az Eurostat szerdán ismertetett második becslése szerint az első negyedben 2,5 százalékkal csökkent a GDP a tavalyi utolsó negyedévhez képest, éves összevetésben 4,9 százalékkal esett vissza a GDP. Első olvasatban 4,8 százalékos csökkenést várt a statisztikai hivatal.

A német Ifo gazdaságkutató intézet szerdán az euróövezet összesített hazai össztermékének (GDP) 4,8 százalékos visszaesését jósolta erre az évre. Az évi átlagos infláció várhatóan 0,3 százalékos lesz, közölték az intézetben szerdán.

A magyar kormány válságkezelésének részeként Frankfurtban szerdán kezdődött el, majd Amszterdamban és Londonban folytatódik a héten az a befektetői bizalomépítő (non deal) roadshow, amelyre magyar delegáció utazik Oszkó Péter pénzügyminiszter vezetésével.

A befektetőkkel Oszkó Péter ismerteti a válságkezelésre vállalkozó szakértői kormány programját, amelynek döntő része 90 nap alatt megvalósult, így az államháztartási kiigazítás, a jövő évre elfogadott adóváltoztatások, közte a vagyontörvény - felelte az MTI kérdésére Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője. Hozzátette, hogy Magyarország, a korábban lehívott 11,3 milliárd euró hitelt követően, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió által megajánlott keretből a napokban további 1,4 milliárd eurót vett igénybe az IMF-től, 1,5 milliárd eurót pedig az EU-tól.

A válságkezelés a célja annak, hogy fél évvel meghosszabbította az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) nyertes pályázói által igényelhető, megemelt összegű előleg nyújtásának határidejét a kormány - közölte a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szerdán. A döntés értelmében a 2009. december 31-ig megjelenő pályázati felhívások esetén az elnyert támogatás akár 40 százalékát is előlegként igényelhetik a pályázók.

Magyarországon újabb létszámleépítésről is szóltak a hírek, Lentiben több mint száz, Nagykanizsán hetven, Jánosházán harmincöt, Körmenden pedig további húsz dolgozót bocsát el a felszámolás alatt álló Eybl Hungaria Kft. - írta szerdai számában a Zalai Hírlap. A több mint 2000 főnek munkát adó, autóülés-kárpitot gyártó Eybl Hungária Kft. tavaly november óta mintegy 1500 dolgozójának szüntette meg a foglalkoztatását. A korábbi két műszak helyett hétfőtől már csak egy műszakban folyik a termelés a telephelyeken. Az Eybl Hungary Kft. tavaly évvégén, az osztrák anyacég csődje után került felszámolás alá.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!