Szerdai berlini sajtóértesülések szerint Angela Merkel kancellár azon az állásponton van, hogy a pénzügyminiszterek - köztük Wolfgang Scha:uble német miniszter - által hétfőn Brüsszelben kidolgozott, előzetes megállapodást mindenképp módosítani kell. Mindezzel Merkel elsősorban a 2013-as német költségvetés túlterhelését kívánja megakadályozni.
AZ ESM a tervek szerint 2013-ban kezdi megműködését, és hitelezési kapacitása eléri majd az 500 milliárd eurót. A pénzügyminiszterek által kidolgozott javaslat szerint a befizetett alaptőke eléri majd a 80 milliárd eurót. Ezen kívül a stabilitási mechanizmus 620 milliárd eurónyi lehívható eszközről is rendelkezik majd.
Az alaptőke 2013-ban 40 milliárd euróval indulna, és ehhez Németország a költségvetésből 11 milliárd euróval járulna hozzá. További 11 milliárdot Berlin az azt követő három évben - egyenlő arányban - fizetne be, ami azt jelenti, hogy az alaptőkében való német részesedés 22 milliárd eurót tenne ki.
Kormányforrások, illetve sajtóértesülések szerint Merkelnek nem magával a stabilitási mechanizmussal, hanem az ahhoz vezető úttal gyűlt meg hirtelen a baja. Minderre azt követően került sor, hogy a kancellár vezette konzervatívok koalíciós partnere, a liberális FDP, sőt a kormánykoalícióban ugyancsak résztvevő kisebbik konzervatív párt, a CSU, valamint az ellenzéki szociáldemokrata párt bírálta az alapot, túlzottnak tartva a német kötelezettségeket. Különösen a szabad demokraták fogalmaztak meg heves bírálatokat.
Merkel - mint kiszivárgott - ezért olyan módosítást kíván elérni, amely lehetővé teszi, hogy a szóban forgó 22 milliárd eurót Németország 2013-tól öt éven keresztül öt egyenlő részletben fizethesse be. A kancellár szerint ily módon "elviselhetőbb" lenne a teher a 2013-as költségvetés számára.
A Financial Times Deutschland német üzleti lap szerint az ESM jóváhagyásával kapcsolatos német álláspont módosulása tovább nyugtalaníthatja a Portugália miatt amúgy is aggódó pénzpiacokat.
Az előzetes tervek szerint az EU-tagországok állam- és kormányfői csütörtökön kezdődő, kétnapos csúcstalálkozójukon adnák áldásukat az állandó stabilitási mechanizmus felállítását célzó pénzügyminiszteri javaslatcsomagra.
MTI