Az ügyvezető igazgató szerint ez a finanszírozási forma a magyarországinál erősebb gazdasági háttérrel rendelkező országokban is egyre nagyobb jelentőséggel bír.
A válság hatására a kereskedelmi bankok kockázatvállalási készsége és képessége csökkent, ám a hanyatlást követően a vállalatok forgóeszköz finanszírozási igénye megnőtt, a kereskedelmi bankok azonban nem tudják, vagy akarják azt kielégíteni - mondta.
Ezeknek a vállalatoknak az Eximbank egyebek mellett közvetlen előfinanszírozást és refinanszírozási keretet is kínál.
Az előbbit közepes és nagyvállalatoknak, 6 hónaptól 5 évig szóló futamidőre kínálják, 250 millió forinttól, változó vagy fix kamatozással.
A refinanszírozási keretet a kis- és középvállalkozásoknak kínálják, 2-3 éves futamidőre, 100 ezer - 5 millió euró összeggel, fix kamatozással. Ezen termék esetében az exportőr kockázatát a kereskedelmi bank vállalja.
Vingelman József, az MV Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezérigazgatója elmondta: a Jeremie program rendelkezésre álló forrása mintegy 200 milliárd forint. Céljuk, hogy ezzel minél több magántőkét mozgassanak meg, 2015 végéig mintegy ezer milliárd forintot.
A vezérigazgató a jövőbeni irányvonalakról elmondta: egyebek mellett növelnék a visszatérítendő támogatások részarányát, az Európa 2020 alapján módosítanák a pénzügyi konstrukciók kritériumait, fokoznák az együttműködést az alapok között, új kiemelt területeket határoznak meg, például a klímaváltozást, az energiafelhasználást.
A kockázati tőkealapok részére is biztosítanak forrást, összesen 45 milliárd forint értékben, ebből 39 milliárdra a vidéki régiók, 5,7 milliárdra pedig a Közép-Magyarországi régió tőkealapjai pályázhatnak - mondta.
MTI