A szervezet vezető közgazdásza szerint a G7 országcsoport gazdasága az idei első félévben átlagosan éves szinten 3 százalékkal növekedhet. Pier Carlo Padoan ugyanakkor úgy véli: a nyersanyagpiaci árak emelkedésének általános inflációgerjesztő hatása a kamatok alakulásán keresztül negatívan befolyásolhatja a költségvetési konszolidációt, amelynek a fejlett országokban elsőbbséget kell élveznie.
Padoan szerint az előrejelzéseket pozitív és negatív irányban egyaránt befolyásolhatják a közel-keleti és észak-afrikai feszültségek, és az ezek nyomán esetleg tovább növekvő olajárak.
A közgazdász úgy látja, hogy az Európai Központi Bank (EKB) és az amerikai Fed jelenlegi politikájának különbözősége befolyásolja az euró-dollár árfolyam alakulását; míg korábban a Fed és az EKB gyakorlatilag párhuzamosan alakította a kamatokat, jelenleg az EKB az infláció elleni küzdelemre helyez nagyobb hangsúlyt, szemben az amerikai növekedésösztönző politikával. Ez az eredményezi, hogy az euró viszonylag erős a dollárhoz képest.
Az OECD világgazdasági növekedésre vonatozó előrejelzése javulóban van tavaly novemberi, legutóbbi értékelés óta. Akkor 33 tagállama számára a szervezet 2,3 százalékos idei növekedést valószínűsített; most néhány fejlett országban már jelentősen magasabb növekedési ütemet jelez.
A japán gazdaságra vonatkozóan az OECD úgy véli, hogy túl korai még megbecsülni a katasztrófa egész évi GDP-re gyakorolt hatását, de úgy ítéli meg, hogy ez az első negyedéves növekedést 0,2-0,6 százalékponttal, a második negyedévit 0,5-1,4 százalékpont közötti mértékben veti vissza.
Az OECD a vezető gazdaságok közül az Egyesült Államokban most 3,4 százalékos idei éves növekedést vár a novemberi előrejelzésben szereplő 2,5 százalék helyett, de jelentősen javította a francia, a kanadai és az olasz GDP-bővülési ütemre vonatkozó becslését is. Az euróövezet második legnagyobb gazdaságára, a franciára most 2,8 százalékot vár a novemberi 1,6 százalék helyett, míg Kanadában 3,8 százalékot, a korábbi 2,6 százalékkal szemben.
A harmadik euróövezeti gazdaságban, Olaszországban viszont most alacsonyabban várja a GDP-bővülést: 1,3 százalékra a novemberi előrejelzésben szereplő 1,6 százalékot követően.
Az OECD a legnagyobb euróövezeti gazdaság, Németország növekedését 2,3 százalékon valószínűsíti továbbra is, a novemberi becsléssel egyezően.
MTI