3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Helyben hagyta a Legfelsőbb Bíróság (LB) csütörtökön hozott döntésében az alsóbb fokú bíróságok ítéletét, amelyben elutasították a Soros Fund Management LLC keresetét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) piacbefolyásoló magatartás miatt hozott határozata ellen.

A PSZÁF 489 millió forintra büntette meg a Soros Fund-ot azért, mert megállapítása szerint 2008. október 9-én a Soros Fund piacbefolyásoló magatartása az OTP részvények tőzsdei árfolyamának drasztikus eséséhez vezetett.

A Soros Fund azért kérte az LB felülvizsgálatát, mert álláspontja szerint az általa megkötött OTP swap ügylet (részvénycsere ügylet) nem tartozik a PSZÁF hatáskörébe és az alsó fokú eljárások során nem volt lehetősége bizonyítani az igazát.

A periratok ismertetéséből és a tárgyaláson elhangzottakból az derült ki, hogy a Soros Fund vitatja a tőkepiaci felügyeletnek azt az állítását, hogy az általa tőzsdén kívül kötött ügylet fedezeti ügylete vitte volna le az OTP árfolyamát, és tagadta, hogy a tőzsdén kívüli és a tőzsdei ügyletnek köze lett volna egymáshoz, azaz magatartásával befolyásolta volna az árfolyamot.

A tőzsdei kötések percre pontos ismertetésével kapcsolatban a Soros Fund jogi képviselője jelezte, hogy a tőzsdén kívüli ügyletet már az előtt megkötötték, mielőtt - az érintett napon 14 óra körül - elterjedt volna a piacon, hogy az OTP állami segítségre szorul, és ami után drasztikusan esni kezdett a magyar bankpapír ára.

A Soros Fund állítja, hogy nem adott megbízást a Morgan Stanley (jelenlegi nevén Morgan Stanley Smith Barney) cégnek a tőzsdei ügylet megkötésére a kereskedés zárószakaszában, aminek jelentősége volt a piacbefolyásolás szempontjából. Miután a PSZÁF ügyvédje felolvasta a befektetési társaságnak az ügyben küldött levelét, a Soros Fund jogi képviselője megjegyezte: az a mondat kimaradt, hogy a tőzsdei ügylet megkötése nem volt kötelező a Morgan Stanley számára. Az ügyvéd jelezte, hogy a Morgan Stanley ellenérdekelt a Soros Fund-dal szemben, ezért a levél egyébként sem bizonyító erejű.

Madarász Gabriella tanácselnök az ítélet szóbeli indoklásban kifejtette: az eljárás során a felperes Soros Fund jogi képviselőjének volt lehetősége a bizonyításra, ugyanakkor a Legfelsőbb Bíróságnak nincs lehetősége felülbírálni az alsóbb fokú bíróság bírájának a bizonyítékra vonatkozó minősítését. Azt pedig, hogy a swap ügylet a hatályos törvény alá tartozik, az európai irányelvből idézve támasztotta alá a bírónő: a tagállamok mindenkinek megtiltják a piaci manipulációt.

Az ítélet kihirdetése után a Soros Fund jogi képviselője az MTI megkeresését elhárította azzal, hogy nincs felhatalmazása nyilatkozni az ügyben.

Binder István, a PSZÁF szóvivője az ítéletet a pénzügyi piacok jogbiztonságát megerősítő döntésnek nevezte.  A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a felügyelet az OTP Bank Nyrt. részvényeire 2008. október 9-én, a Budapesti Értéktőzsdén a tőzsdei kereskedés során kötött ügyletek körülményeinek tisztázására folytatta le piacfelügyeleti eljárását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!