2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi piaci hangulat komoly befolyással lehet a magyar gazdaság kockázati megítélésére, ha pedig az MNB a kamatvágással tovább megy, az tovább fokozza a kockázatokat - mondta Pleschinger Gyula, a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja a Napi.hu-nak.

A hírportálon szerdán megjelent interjúban a jegybankár kifejti, hogy a kamatdöntésnél alapvetően két mérlegelési szempont ütközik egymással: az egyik a belső, az országspecifikus mutatók alakulása, a másik pedig a külső, a nemzetközi környezet. Az előzőek közül akár a költségvetési hiányt, a GDP-növekedést, az államadósságot vagy az infláció alakulását nézve a helyzet megnyugtató. Azonban bármikor bármi történhet a piacon, és Magyarország - egy nyitott, viszonylag magas adósságállománnyal és külföldi kitettséggel rendelkező országként - fokozottan ki van téve a  következményeknek. Az ukrán, vagy a törökországi helyzet eszkalálódása, továbbá az amerikai tapering váratlan alakulása is meglepetést okozhat.

A tanácstag szerint részben megjelenik a pénzügyi sérülékenységben is az, hogy Magyarországon ilyen alacsony az alapkamat. A forint a legvolatilisabb deviza a régióban, ráadásul az árfolyam a gyenge irányba jellemzően nagyobb mértékben mozdul el, mint amikor javul a helyzet és erősödés van - mondta a hírportálnak.

Hozzátette, hogy visszagondolva 1998-ra, 2003-ra vagy 2011-re, látható, hogy amikor komolyabb piaci turbulencia jelentkezik, akkor nem elég a kisebb szigorítás, agresszívabban, száz bázispontokat kell emelni.

Pleschinger Gyula úgy véli, hogy minősítési szempontból Magyarország már most is megfelelne a befektetési kategóriának, ám a jelenlegi besorolásból nehéz lesz továbblépni, mert a hitelminősítők előszeretettel hasonlítják össze az azonos besorolás alatt lévő országokat.

"Mivel Magyarországon a velünk egy megítélés alá eső, azaz befektetési kategóriába nem tartozó országokhoz képest magas az államadósság aránya, könnyen mondják azt: az ország sérülékeny, marad ebben a kategóriában függetlenül attól, hogy az EU-ban és az eurózóna országaiban is átlagosan a miénknél magasabb, és emelkedő trendet mutat a GDP-arányos államadósság szintje"- fejtette ki a Napi.hu-nak. Pleschinger Gyula abban bízik, hogy egy-két éven belül, akár már jövőre érkezhet felminősítés, és így Magyarország a befektetési kategóriába kerülhet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!