3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon uniós összehasonlításban sem fejlett a tőkepiac, a vállalati kötvénypiac szerepe pedig elhanyagolható, a vállalatok hitelhez jutásának megkönnyítésére megoldást az állami garanciaprogramok jelenthetnek. Ilyeneket a magyar bankrendszer eddig is aktívan használt, sőt jelenleg szinte teljes egészében kihasználja a költségvetés által adott kereteket. Ezt mutatja az a tény, hogy a kis- es középvállalati hitelek közel 20 százaléka már államilag garantált - olvasható Simor András jegybankelnök cikkében, amely a Figyelő csütörtöki számában jelenik meg.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a Figyelő gazdasági hetilap Nézőpont című rovatában a kereskedelmi bankok túlzott kockázatkerülésének okairól fejti ki véleményét. A jegybankelnök úgy ítéli meg: a garanciaprogramok nélkül sokkal nagyobb lett volna az elmúlt időszakban a hitelezés visszaesése. A hitelkínálati korlátok oldásának alapvető útja maga a makrogazdasági stabilitás, a kiszámíthatóság és a hosszú távú növekedési lehetőségek erősítése. Ha a bankok jó befektetési lehetőséget látnak az országban, akkor tőkével és finanszírozással segítik a hazai gazdaság uniós konvergenciáját - emelte ki a jegybankelnök.

A hitelezési problémák megoldását keresve gyakran elhangzik, hogy az alacsony kamat jó, a magas kamat pedig rossz. Ez a kijelentés azt sugallja, mintha a jegybanki alapkamat gyors csökkentése csodafegyver lenne. Ez a forint hitelkamatok csökkenését idézné elő, növekedne a hitelek iránti kereslet, a kamatcsökkentéssel azonban főként a nagyvállalatok járnának jól, amelyek idáig is hitelhez jutottak - véli az MNB elnöke.

Simor András a cikkben kiemeli: a kis- és közepes cégek közül sokan a hitelkínálati korlátok miatt sem magasabb, sem alacsonyabb kamatok mellett nem tudnak hozzáférni a banki hitelekhez. A forinthitelezés területén az hozna érdemi eredményt, ha növekedne a bankok kockázatvállalási hajlandósága, ha bővítenék az általuk hitelképesnek minősített ügyfélkört, és ezzel párhuzamosan csökkentenék a hitelkamatok jegybanki alapkamat feletti összetevőjét, a hitelkockázati felárat.

Simor András rámutat: már két éve, hogy csökkenőben van a bankrendszer vállalati hitelállománya. Bár a gazdasági visszaesés mindig együtt jár a hitelkereslet mérséklődésével, már a válság időszakában is aggodalomra adott okot, hogy a GDP-arányos hitelállomány a visegrádi országokkal összehasonlítva Magyarországon esett vissza a legnagyobb mértékben. Tavaly viszont a gazdaság már növekedésnek indult, a hitelkereslet erősödik, a hitelkínálat azonban továbbra is szűkül. Ez erősíti annak kockázatát, hogy a bankrendszer nem fogja kielégíteni az élénkülő gazdaság hiteligényét, s így a GDP növekedése sem tud magasabb sebességfokozatba kapcsolni - olvasható a jegybankelnök cikkében.

Tavaly a bankrendszer jövedelmezősége nagyon alacsony szintre csökkent, amiért főként a bankadó és a hitelportfólió gyors romlása okolható. A jövedelmezőség mérséklődése miatt a hazai bankrendszer hátrányos helyzetbe került a külföldi anyabanki tőke- és devizaforrások elosztásában - írja a Figyelőben a jegybankelnök.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!