Egy hónap alatt 181 milliárd forintért (vagyis a teljes éves GDP bő 0,5 százalékáért) vásároltak a magyarok kifejezetten a lakosság számára kibocsátott állampapírokat, közölte az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A soha nem látott egyhavi értékesítéssel együtt így 2015-ben összesen 1105,8 milliárdért vásárolt a lakosság állampapírt. Természetesen, ahogy a lenti ábrán is látható, ez a szám is történelmi rekordot jelent.
A 2015-ös kimagasló értékesítésnek köszönhetően a 2014 év végi 2411,2 milliárdos állomány 3517 milliárdra hízott, vagyis 45 (!!!) százalékos volt a növekedés.
A kétségkívül imponáló növekedésnek egyetlen szépséghibája van, mégpedig az, hogy az 1106 milliárdos növekménynek a 65 százaléka a Kamatozó Kincstárjegyekhez kapcsolódik. Márpedig ezek futamideje 1 év, így az államadósság menedzselése szempontjából lejárati kockázatokat hordoz magában. Az ÁKK számára ugyanis sokkal jobb lenne, ha a lakosság a hosszabb, több éves futamidejű papírokból vásárolna, vagyis a Prémium vagy Bónusz Állampapírokból, esetleg a Babakötvényekből. Ezek állománya viszont kevésbé nőtt, előbbi kettő 270, utóbbi mindössze 8,3 milliárddal. A hosszú kötvények így az éves növekedésnek mindössze a 25 százalékát "tudták hozni".
Emiatt az állományi arányuk is csökkenésnek indult. Miközben 2014 év végén még a teljes lakossági állampapír-állománynak a 38,5 százalékát adták a kötvények (Prémium, Bónusz, Baba), addig ez az arány tavaly év végére 34,1 százalékra csökkent. Pedig az adósság biztonságosabb és olcsóbb finanszírozása szempontjából ellentétes irányú változás lenne kívánatos.
mfor.hu