3p

Decemberhez képest 2,5 százalékkal csökkent a benzinkutak forgalma januárban - derül ki a legfrissebb statisztikából. Mindez azt jelenti, hogy a 400 forintos rekordár sokakat visszatart a tankolástól, még tud hova csökkenni a forgalom, azonban még így is többet költöttünk benzinre a magas árak miatt, mint az előző évek januárjaiban. Mfor.hu-háttér.

Tavaly januárhoz képest szinte stagnált a kiskereskedelmi forgalom, míg decemberhez képest a szezonális és naptárhatásoktól megtisztítva 0,7 százalékos volt az emelkedés - derül ki a KSH adataiból. A gyors kilábalás tehát továbbra sem látszik a magyar üzletekben, tavaly ősz óta a stagnálás időszakát éljük.

Tud még hova csökkenni a benzinfogyasztás

2011 januárjában az üzemanyagtöltő állomások eladásai 1,2 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól. Az egy hónappal korábbihoz képest – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem januári volumene 0,8 százalékkal, a nem élelmiszerkiskereskedelem eladásai 0,5 százalékkal növekedett, míg az üzemanyagkutaké 2,5 százalékkal csökkent - közölte a statisztikai hivatal.

Ebből tehát úgy tűnik, hogy a korábbi véleményekkel szemben tud még tovább csökkenni az üzemanyagfogyasztás. A jelek szerint a 400 forintos lélektani ár közeledése az év elején ismét sokakat távol tartott a benzinkutaktól.

Az év első hónapjában egyébként a 95-ös benzin ára 3 forinttal emelkedett: a január eleji 361 forintos szint 364 forintig kúszott fel. A gázolaj esetében 8 forintos volt a drágulás 351 forintról 359 forintra. Azóta az árak tovább emelkedtek: jelenleg egy liter gázolaj átlagosan 377 forintba, egy liter 95-ös pedig 375 forintba kerül, de a drágább kutakon, az autópályák mellett 400 forintot is elkérhetnek egy liter üzemanyagért.

Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy várhatóan a következő hónapokban is tovább csökken majd az üzemanyagkutak forgalma év/év viszonylatban, hiszen az emelkedő árak mellett egyre többen hagyják otthon az autójukat.

Ha az üzemanyagra elköltött összeget nézzük, akkor a januári 93,5 milliárd forint alacsonyabb ugyan a tavaly decemberi 105,7 milliárdnál, de az évnek ebben a szakaszában mindig csökken a forgalom. Ha az egy évvel korábbi 81,2 milliárddal hasonlítjuk össze, akkor máris kitűnik, hogy a kutak forgalmának 1,2 százalékos visszaesése ellenére is 12,3 milliárddal többek költöttünk el a magas árak miatt.

Csak élelmiszerre megy el több pénz

Az egyes termékcsoportokat vizsgálva látszik, hogy csak élelmiszerre költünk többet az üzletekben, mint üzemanyagra. Az élelmiszer és élelmiszer-jellegű vegyes üzletekben januárban összesen 241,1 milliárdot költöttünk el, míg a nem-élelmiszer termékek forgalma 179,7 milliárdot tett ki.

Utóbbi kategórián belül a bútor, háztartási cikk és építőanyag termékcsoport képviselte a legnagyobb részt 55,8 milliárddal, míg a könyv, újság, papíráru és egyéb iparcikk 47,4 milliárdot tett ki. Gyógyszerre nagyjából 25 milliárdot költött egy hónap alatt a magyar lakosság, ruhára és cipőre pedig 23 milliárdot fordítottunk.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 januárjában a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,9 százalékkal, az eurózóna országaiban 0,7 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok szerint 10 tagállamban tapasztaltak bővülést, 9-ben csökkenést. A legnagyobb növekedést (13,1 százalék) Lengyelországban, a legnagyobb visszaesést (9,7 százalék) Máltán mérték.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!