Cameron - aki Barack Obama amerikai elnökkel, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével és Herman Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével közösen tartott sajtóértekezletén jelentette be a tárgyalások megkezdését - közölte: a transzatlanti szabadkereskedelmi megállapodás évente 100 milliárd fontnak megfelelő - 118 milliárd euró - többletjövedelmet jelent az uniós gazdaságnak és 80 milliárd fontot - 125 milliárd dollárt - az amerikai gazdaságnak.
Nem mindenkinek tetszik
"Reakciósnak" nevezte az amerikai-európai szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban a kultúra mentességére vonatkozó francia álláspontot hétfőn José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. A francia kulturális miniszter megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak nevezte Barroso nyilatkozatát.
Az Európai Bizottság elnöke az International Herald Tribune című párizsi angol nyelvű napilapban hétfőn megjelent interjúban élesen bírálta Franciaországot, amiért kivetette az audiovizuális szektort az amerikai-európai szabadkereskedelmi egyezményről indítandó tárgyalásokon érvényes mandátumból.
"Ez egy globalizációellenes felfogásba illeszkedik, amelyet én teljesen reakciósnak tekintek" - fogalmazott az interjúban Barroso. Hozzátette: "egyesek baloldalinak mondják magukat, pedig a valóságban kulturálisan teljesen reakciósak".
"Nem akarom elhinni, hogy az Európai Bizottság elnöke ilyet mondott Franciaországról, vagy azokról a művészekről, akik megszólaltak az ügyben" - mondta Francois Hollande francia elnök a G8-országcsoport csúcsértekezletén Belfastban.
Aurélie Filippetti francia kulturális miniszter szerint Barroso nyilatkozata "megdöbbentő és elfogadhatatlan". Párizsi sajtótájékoztatóján a tárcavezető úgy vélte, hogy az Európai Bizottság elnöke "támadást intézett mindazok ellen, akik támogatják a francia álláspontot", és "elszigetelődött az ultra-liberális felfogásával".
Franciaország nincs egyedül
"Egyesek reakciósnak neveznek minket. Azoknak, akik reakciósnak nevezik Franciaországot, nem szabad elfelejteniük, hogy Franciaország nincs egyedül" - hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: "A mi álláspontunk nem védekező, nem konzervatív, és főleg nem reakciós, hanem határozottan modern. Folytatni fogjuk a harcot, nem szabad feladni".
Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője brüsszeli sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Barroso nem Franciaországot bírálta, hanem "azokat, akik személyes támadásokat indítottak ellene, illetve gyakran erőszakos és alaptalan (vádakkal élnek) a Bizottság ellen".
Az Európai Unió kereskedelmi miniszterei pénteki luxembourgi tanácskozásukon megállapodtak az amerikai-európai szabadkereskedelmi egyezményről indítandó tárgyalásokon érvényes mandátumról. Ebben a tárgyalások kezdeti szakaszában nem lesz benne az audiovizuális szektor (filmművészet, televízió, internet és a digitális tartalmak) Franciaország követelésének megfelelően. Párizs szerint a kultúrának sajátos mechanizmusokra van szüksége az alkotás változatosságának megőrzéséhez és közönsége növeléséhez, különben fennáll a homogenizáció veszélye, amely a kulturális szektor katasztrófájához vezetne.
MTI