5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ezt megelőző hét szép teljesítményét követően pesszimistább hangulat uralkodott a héten a tőzsdéken. Mindez elsősorban a várakozásoktól elmaradó és igen elgondolkoztató amerikai makroadatoknak köszönhető, írják szokásos heti elemzésükben a Raiffeisen elemzői.

Az elmúlt héten ismét fókuszba kerültek a görög fiskális problémák, miután az S&P és a Moody's hitelminősítő intézetek is jelezték, hogy egy hónapon belül akár több fokozattal is ronthatják a görög adósság besorolást, ha a költségvetési megszorításokban nem történik érdemi előrelépés. A hírek nyomán a görög államcsőd kockázatát kifejező CDS ismét 400-ra emelkedett.

A FED múlt heti diszkontráta-elmelését követően Bernanke jegybankelnök a Kongresszus előtti meghallgatása keretében ismét hangsúlyozta, hogy az alapkamat "tartósan" alacsony szinten marad, ami legalább 6 hónapos időhorizontot jelent, a piac pedig november előtt nem is számít monetáris szigorításra. Az elmúlt hét statisztikáiból érdemes kiemelni, hogy a lakáspiac továbbra is bizonytalan lábakon áll: az új lakásértékesítések száma rekord mélységbe csökkent (309 ezer db), a használt lakáspiaci eladások pedig tavaly június óta nem voltak olyan alacsonyan, mint januárban (5,05 millió darab). Az első felülvizsgálaton átesett, 2009 negyedik negyedévi USA GDP a várakozásokat meghaladóan 5,9%-os évesített negyedéves bővülésről számolt be, de növekedésből 3.9%-ot a készletállomány emelkedése tett ki.

Az eheti amerikai adatok rámutattak arra, hogy a lakáspiacon az állami szerepvállalás mérséklődésével nagyon komoly problémák jelentkezhetnek, függetlenül attól, hogy a januári pocsék adatokban az időjárásnak is lehetett szerepe. Az új lakásértékesítések rekord alacsony szintre csökkentek, a használt lakás értékesítések 7 havi mélypontra. Így pedig nem lesz emelkedés az ingatlanárakban, nem fognak tudni kikecmeregni a bajba jutott jelzáloghitelesek.

Összességében azonban elmondható, hogy a piacok igazából se felfelé, se lefelé nem tudnak haladni. A kedvezőtlen makroadat dömping, a monetáris szigorítások irányába tervezett első óvatos lépések, egyes fejlett államok pénzügyi helyzetével kapcsolatos aggodalmak, élén Görögországgal, illetve az ennek kapcsán erősödő USD dollár a carry trade pozíciókon keresztül gátolják a részvénypiacot abban, hogy a korábban kialakított lokális csúcsokat "veszélyeztesse". Ugyanakkor a vállalati eredménybővülésről szóló hírek (noha ezek szerkezete már sok helyen hagy kívánni valót maga után) illetve az, hogy a szigorításról való kommunikáció ellenére az olcsó pénz még továbbra is jelen van, korlátot szab az esésnek is. Ennek megfelelően Raiffeisen elemzői szerint a következő időszakban egy, az eddigieknél szélesebb kereskedési sáv alakulhat ki a vezető részvénypiacokon, növekvő volatilitással. 

Technikai szempontból nézve is hasonló képet mutatnak a piacok: Felfelé masszív ellenállási zónák vannak (pl. S&P 1100-1120), ugyanakkor lefelé is masszív támaszok épültek ki (pl.: S&P 1060-1080 sáv), amelyeken való átesés szintén kevésbé valószínű rövid távon. Ez is alátámasztja azon vélekedést, hogy a következő hetekben egy még szélesebb kereskedési sáv alakulhat ki a már egy ideje tartó tetőzési folyamat keretében, amelyben viszonylag volatilis kereskedés folyhat. Ugyanakkor ha hosszabb időtávra tekintve megvizsgáljuk, meddig mehet felfelé a piac és mekkora tér lehet lefelé, a hozam/kockázat arány egy hosszabb időhorizonton a lefelé irányba lehet kedvezőbb.

A hazai piacon a jövő hét kedden jelentő OTP fontos támasz szintek közelében van (5350-5400), amennyiben az 5400 körüli szintek elesnek, ismét megnyílik a tér 5000-ig, így érdemes a stoppokat előbbi szint alá kitenni. Az 5800-6000-es sáv masszív ellenállási zóna felfelé. Fentieknek megfelelően ebben a papírban is egy szélesebb sáv alakulhat ki, nagyobb volatilitással, spekulatív pozíciók felvételére a fent említett szintek környéke lehet alkalmas.

A Mol-ban továbbra is a 16800-17000-es szintek fontosak, elesése akár jelentősebb teret is nyithat majd az esés előtt, így a stoppokat itt is érdemes elhelyezni! Felfelé továbbra is a 18000 korlátozhatja, ennek áttörése nem valószínű, a papír az utóbbi időben nem mutatott érdemi erőt.

Az MTelekom továbbra is a 670-725-ös kereskedési ávjában tud mozogni. Amíg a vezető piacok is csak sávoznak, addig vélhetően az alsó támasz már ki fog tartani. A következő napokban még kisebb a valószínűsége, hogy a felső ellenálláson érdemben át tudjon haladni, ez inkább csak abban az esetben lehet, ha a jelenlegi piaci környezet kitart olyan sokáig, hogy időben jobban megközelítsük az osztalékfizetést. Az igazi rally hagyományosan 1.5 hónappal előtte szokott kezdődni, az osztalék pedig április vége körül várható.

A Richterben továbbra is alapvetően a 40000-42000-es sáv lehet az irányadó, az Egis pedig továbbra is 18000-19500 között mozoghat, írják a Raiffeisen elemzői.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!