3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankszektor portfóliójának minősége továbbra sem mutat javulást a Nemzetközi Bankárképző Központ elemzése szerint, amely a szektor tavalyi adatait vizsgálja.

A Magyar Bankszövetség e-hírlevelében közzétett elemzés szerint a gyakorlatilag fizetési problémával küszködő – átlag alatti, kétes és rossz minősítésű – vállalati hitelek állománya egy év alatt 40 százalékkal emelkedett, s aránya 2010 végén elérte a 13,1 százalékot. Eközben hasonló mértékben növekedett az egész problémás vállalati portfólió után megképzett értékvesztés is, amely az állományra vetítve 5,6-ról 7,8 százalékra emelkedett.

A lakossági hitelek esetében a problémás portfólió még nagyobb mértékben, 48 százalékkal nőtt egy év alatt, és 2010 végén az összes lakossági hitel 11 százalékára rúgott. Az összes lakossági hitelre megképzett értékvesztés aránya a tavalyi év végén a minősített állományra vetítve 5,1 százalékot tett ki.

A vállalati hitelportfólió esetében már a portfólióromlás megállásának jelei láthatóak. Az elemzés szerint a pozitív tendencia kezdeteként értékelhető, hogy 2010 júniusa óta a 90 napja nem fizető hitelállomány aránya stabil – 10 százalék körüli –, miközben az újrastrukturált állomány emelkedik. Szintén pozitív tendencia, hogy az év utolsó negyedévében további portfólióromlás nem következett be, azaz a szeptemberi állapothoz képest decemberre nem nőtt az átlag alatti, kétes és rossz állomány aránya.

A nem szerződés szerint teljesítő teljes állomány aránya az első negyedéves 19,3 százalékos szintről az év végére 21,8 százalékra emelkedett. A tendenciákat vizsgálva látható azonban, hogy míg az átstrukturált hitelek aránya folyamatosan nő, addig a 90 napon belül lejárt állományban folyamatos csökkenése figyelhető meg amellett, hogy a 90 napon túli állomány az év közepe óta szinte stagnál. A bankok válaszreakciója ugyanis a problémákra az ügyletek rendszeres felülvizsgálata, és szükség esetén újrastrukturálása.

A lakossági portfólió esetében nincsenek javuló tendenciára utaló jelek, de az elemzők azt vetítik előre, hogy a romlás dinamikája a jövőben csökkenni fog.

Tavaly év végén a lakossági hitelek 4,9 százaléka volt átlag alatti, 3,3 százaléka kétes, és 2,8 százaléka rossz. Az átlag alatti minősítésű portfólió a múlt évben folyamatosan romlott, főleg az utolsó negyedévben. A kétes minősítésű portfólió romlása szeptemberben ugrott meg a rossz portfólióval együtt, ami összefüggésben állhat a svájci frank tavaly augusztusban bekövetkezett, közel 20 százalékos erősödésével. A kétes és rossz portfólió az utolsó negyedévben nem, vagy már alig emelkedett tovább. Ez azonban az elemzés szerint nem azzal áll összefüggésben, hogy a portfólió ne romlott volna tovább, hanem annak a következménye, hogy bankrendszeri szinten a nem problémamentes lakossági hitelportfólió 1 százalékát eladták.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!