A német kormány már korábban 2,3 százalékra növelte saját becslését, a német Bundesbank pedig március elején 2,5 százalékra, a korábban becsült 2,0 százalékról.
Tavaly az év egészében 3,6 százalékkal bővült a német gazdaság az előző évhez képest, amikor minden korábbit meghaladó, 4,7 százalékos visszaesés ment végbe.
A nyolc gazdaságkutató intézet mostani előrejelzése szerint a Japánban bekövetkezett természeti katasztrófa és annak külgazdasági hatásai bár a világgazdaság egészének termelésében megmutatkoznak, a világgazdasági konjunktúrára gyakorolt hatásuk csak rövid ideig lesz érezhető. A német gazdaságkutatók azzal számolnak, hogy az arab térségben tapasztalható politikai nyugtalanság és az olajárak ebből fakadó emelkedése hordónként legfeljebb 10 dollárral járul majd hozzá az olajárak emelkedéséhez, ami a világgazdasági, így a németországi konjunktúrát is csak szerényen befolyásolja.
A német gazdaság tartósan jó teljesítménye ugyanakkor tovább javítja a foglalkoztatást: a munkanélküliek tavalyi 3,2 milliós átlagos száma az idén 2,9 millióra, jövőre pedig 2,7 millióra csökken. Ennek megfelelően a munkanélküliségi ráta az idén 6,9 százalékra, jövőre 6,5 százalékra mérséklődik. Az intézetek az idei évben mintegy 430 ezer új munkahely létesítésére számítanak.
A jó gazdasági helyzet a német államháztartás helyzetét is javítja: a mostani előrejelzés szerint az idén 1,7 százalékra, jövőre 0,9 százalékra eshet a GDP-hez viszonyított államháztartási hiány.
A kedvező konjunktúraviszonyok között a német gazdaság számára az első számú kockázat az euróövezeti adósságválság marad az idei évben - hangsúlyozzák a gazdaságkutatók. Előrejelzésük alapul szolgál a német kormány új növekedési prognózisához, amelyet várhatóan április 14-én ismertet Rainer Brüderle gazdasági miniszter.
MTI