3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországnak a következő másfél évben hat havonta 12 százalék feletti forráslehívásra lesz szüksége ahhoz, hogy a jövő év végi végső (n+2-es) határidőig megvalósulhasson az EU regionális alapok maradéktalan felhasználása – írja a Bruxinfo az Európai Bizottság múlt héten közzétett statisztikája alapján.

Ugyan a tényleges tagállami költések a mostani statisztikákban jelzetteknél (április 15-i adatok) valamivel magasabbak, (egyes esetekben még nem történt meg Brüsszel felé a további kifizetések igénylése, vagy a lehívás központi jóváhagyása várat magára), szakértők szerint az idő rövidségére való tekintettel számos ország - így pillanatnyilag Magyarország esetében is - veszélyes lemaradás mutatkozik a jövő év végi végső, n+2-es határidőig.

A Bruxinfo szerint a pénzfelhasználás hatékonyságát tekintve a mezőnyt Észtország vezeti 84,4 százalékos lehívási aránnyal, de a másik két balti tagállam is előkelő helyen szerepel. A sort Románia zárja 45,2 százalékkal.

Magyarország az eddigi összteljesítménye alapján (61,8 százalék) Csehország és Szlovénia között helyezkedik el. Ennek hátterében szintén nagy szórás mutatkozik a különböző alapok hasznosításában; a Kohéziós Alap több mint fele még rendelkezésre áll, míg az ERFA esetében a kétharmadhoz közelít a felhasználás. Ennél gyengébb az ESZA program teljesítése.

Ha az elmúlt két év felhasználási tendenciáját előrevetítik az n+2 határidő végéig, mindössze tíz ország számolhat biztonsággal teljes támogatáslehívással.

Veszélyzónában...

A "veszélyzónában", azaz ahol a fejlesztési támogatások lehívásában 15-30 százalékos elmaradás mutatkozik, hét tagország van: Málta (az eddigi felhasználási hatékonyság 72 százalékos), Bulgária (75 százalék), Csehország (77 százalék), Nagy-Britannia és Szlovénia (79,6 százalék), valamint Olaszország és Magyarország (80,6 százalék).

Mindez azt is jelenti, hogy amennyiben nem történik időarányos gyorsítás, a fenti adatok alapján magyar részről akár 20 százaléknyi forrás is "bennragadhat" a központi költségvetésben a megítélt hét éves keretből.

Magyarország az előző mérési időpontban (2013. október) még az eggyel jobb kategóriában szerepelt. Az ország az elmúlt két évben egy félév során – tavaly az első és harmadik negyedév között – tudott felmutatni 10 százalékos lehívást. Januárban a BruxInfo is beszámolt a kifizetések gyorsításáról, de ezt még az áprilisi adatok nem tükrözik.

Amennyiben az ország képes lesz a következő másfél évben félévente 12% feletti forráslehívásra, úgy még matematikailag teljesíthető lehet az abszorpció. Szakértők ugyanakkor megjegyzik, hogy ehhez elengedhetetlen lesz a tavaly októberben Brüsszelnek benyújtott 25 nagyprojekt gyors megvalósítása, valamint még inkább az, hogy a napjainkban végrehajtott intézményrendszeri átalakítások ne járjanak az elszámolások megtorpanásával.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!