5p

Június végén, július elején szavazhat a parlament a 2021-es költségvetésről - hangzott el kérdésünkre a mai Kormányinfón.

Eredetileg az európai uniós ügyekkel foglalkozott volna tematikus ülés keretében a héten a kormány, de tekintettel a jelenlegi helyzetre, természetesen a járványügy is napirendre került - ismertette a mai Kormányinfón Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Gulyás Gergely (Fotó: MTI)
Gulyás Gergely (Fotó: MTI)

A kormány megállapította, hogy hatékony volt az eddigi védekezés, annak első fázisa eredményesen zárult. Sikerült megakadályozni a járvány terjedését, de a veszély továbbra is fennáll. Bár kedvezően alakultak az esetszámok az elmúlt napokban, Gulyás Gergely szerint törékeny az egyensúly, ezért arra hívta fel a figyelmet, hogy a fővárost érintő enyhítések után fontos, hogy mindenki betartsa a védelmi szabályokat.

A miniszter szerint Magyarország lényegesen hamarabb hozta meg a fontos védelmi döntéseket az első megbetegedéstől számolva, mint több európai ország, ez is magyarázza, hogy miért állunk jobban.

A kormány a jövő héten nyújtja be a rendkívüli jogrend megszüntetéséről szóló javaslatát a parlamentnek. Gulyás Gergely tájékoztatása szerint ebben a járványügyi készültség fenntartásáról is rendelkeznek, melynek értelmében az operatív törzs folytatja a munkáját. Lapunk ez ügyben kérdést küldött a kormányszóvivői irodának: arra voltunk kíváncsiak, hogy a rendeleti kormányzás lezárása után indokolt-e a korlátozások fenntartása. A miniszter válasza szerint a készülség fenntartására továbbra is szükség van, viszont a rendkívüli jogrend visszavonásával hatályon kívül helyezik a veszélyhelyzet alatt született rendeleteket, ezért azokról törvényekben kell rendelkezni, amely a parlament hatásköre.

Mfor-vélemény

Kérdésünk nem erre vonatkozott, hanem arra, hogy a hatályban lévő tényleges korlátozó intézkedések - így például a 65 év felettieknek fenntartott bevásárlási sáv fenntartására - közül melyekre van szükség azok után, hogy a rendkívüli jogrendnek a veszélyhelyzettel indokolt alkalmazása szükségtelenné vált.

A Kormányinfón elhangzott továbbá, hogy a kormány megszünteti a migrációval összefüggésben működtetett tranzitzónákat, miután uniós elmarasztalásban részesült.

Szóba kerültek a gazdaságvédelmi intézkedések is, melyek a munkahelyek megőrzését, újak létrehozását szolgálják. álláskeresési járadékban jelenleg 101 477 ember részesül, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban 71 235 fő. A közfogalkoztatásban részt vevők keretét 100 ezer fővel emelték meg, a veszélyhelyzet kihirdetése óta 5000 fővel többen vesznek már részt ebben a programban. A honvédségnél 3000 új helyet hoztak létre. A bértámogatást 106 ezer munkavállaló után igényelték már a cégek, 99 százalékban meg is kapják a támogatást a miniszter szerint. A beruházás ösztönzési program keretében 96 ezer munkahelyet őriznek meg - sorolta a miniszter.

Újabb témát érintve, az egyszer használatos műanyagok betiltásáról szóló törvényjavaslat visszavonását azzal magyarázta, hogy most minden munkahelyre szükség van.

Az uniós ügyekkel kapcsolatban pedig az hangzott el, hogy a körvonalazódó 500 milliárd eurós járványügyi mentőcsomag forrása a tervek szerint 30 éves futamidejű hitel lenne, de több tagország - köztük Magyarország - azt az álláspontot képviseli, hogy a pénzt támogatásként kapják meg az államok. Az elosztás során pedig a kohéziós alapoknál figyelembe vett gazdasági szempontokat - az egy főre jutó nemzeti jövedelmet - javasolják figyelembe venni.

Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő az iskolák, óvodák, bölcsődék újranyitásáról adott tájékoztatást, amely megegyezett Maruzsa Zoltán EMMI államtitkár tegnapi beszámolójával.

Lapunk arra is rákérdezett, hogy miért nem nyújtotta be a kormány határidőre a parlamentnek a 2021-es költségvetést. Korábbi közlések szerint május 19-én, e hét kedden kellett volna erre sor kerülnie. Gulyás Gergely elmondta, egy hetet csúszik a büdzsé kormányzati jóváhagyása, ezért jövő kedden terjesztik be azt a parlamentnek. A késlekedést pedig azzal magyarázta, hogy meg akarták várni, míg az áprilisi gazdasági adatok teljes mértékben rendelkezésre állnak. A parlamenti szavazásra ígyvalamikor június végén, július elején kerülhet sor -mondta a miniszter. 

Érdeklődésünkre azt is elárulták, hogy a Pénzügyminisztérium továbbra is 3 százalékos recesszióval számol a mostani, tehát a 2020-as évre. Ez némileg meglepő annak fényében, hogy több kormánytag - köztük a miniszterelnök - is úgy nyilatkozott a közelmúltban az áprilisi gazdasági adatokról, hogy azok"borzalmasak", "brutálisak", "letaglózóak" lesznek. A PM előrejelzése a tényadatok rendelkezésre állása előtt született, a jelek szerint tehát az áprilisi adatok nem indokolták annak felülvizsgálatát.

Rákérdeztünk a 2021-es inflációs tervszámra is, erről annyit közölt Gulyás Gergely, hogy az is benne lesz a jövő héten benyújtandó költségvetésben. (Mint ebben a cikkben megírtuk, a konvergencia program szerint 3 százalék lehet az infláció jövőre, ez alapján pedig hasonló mértékű nyugdíjemelésre lehet számítani).

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!