5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzetközi Egészségügyi Világszervezet (WHO) június óta egyetlen érdeklődésre számot tartó mutánst kezdett el figyelni, ez pedig a Mu (ejtsd mü). A vicces nevű variáns szülőhelye” pedig Kolumbia.

Még csak most megyünk bele a Delta-variáns okozta negyedik hullámba, de mindjárt itt a következő variáns, amit a WHO figyel. Június óta ez az egyetlen, ami felkerült a listájukra azzal, hogy különös figyelemmel kell kísérni. Bár a neve félrevezető – mert gondolhatnánk akár a Manchester United-ra, vagy a szarvasmarhák jellegzetes hangjára is -, de szakemberek szerint a többi koronavírustól eltérő genetikai különbségei már nem olyan mókásak, mert különös veszélyt jelenthetnek a közegészségre.

Minden egyes mutáns trükössebb, mint az előző, ez az evolúció. Fotó: Depositphotos
Minden egyes mutáns trükössebb, mint az előző, ez az evolúció. Fotó: Depositphotos

Ahogy egyre több változatot ismerünk meg, úgy rajzolódik ki még a laikusok számára is, hogy egyre cizelláltabb a „tudásuk”, azaz egyre fertőzőbbek, egyre súlyosabban megbetegíthetnek, és az oltások által kiváltott immunválaszt is jobban megkerülhetik.

A WHO egyébként ezen kívül még négy másik mutánst figyel – az Etát, az Iotát, a Kappát és a Lambdát -, de ezek egyikét sem kellet még átsorolni az aggodalomra okot adó variánsok közé. Reménykedjünk, hogy a Mu-t sem kell majd.

Ami azonban a Mu -t különösen érdekessé, egyben aggasztóvá teszi, az az, hogy a WHO szerint „az immunvédelmi szökés lehetséges konstellációját” tartalmazza, azaz képes megkerülni a meglévő oltóanyag-védelmet – hívja fel a figyelmet a theconversation.com.

Hol terjed?

A Mu-t először 2021 januárjában detektálták Kolumbiában. Azóta negyvenhat országban észlelték már, szombaton például Dél-Koreában, de a fertőzéseknek még mindig csak 0,1 százalékáért felelős. Azóta is jóval gyakoribb Kolumbiában, mint bárhol máshol, igaz, az elmúlt négy hétben nem regisztráltak Mu-mintát.

Ezzel szemben Ecuadorban a közelmúltban elemzett minták 13 százaléka volt Mu, az elmúlt négy hétben detektált mintáknak pedig 9 százalékát tették ki. Chilében a minták 40 százaléka bizonyult Mu-nak az elmúlt egy hónapban. Ez arra utal, hogy a vírus már nem Kolumbiában kering, hanem más dél-amerikai országokban terjed. Sőt, a tengerentúlra is megérkezett, hiszen az Egyesült Királyságban eddig 45 esetet azonosítottak genetikai elemzéssel. De mivel nem minden Covid-esetet vizsgálnak variánsokra, elképzelhető, hogy a Mu gyakorisága magasabb lehet Angliában.

Ugyanakkor olyan hírek is megjelentek a Mu-ról, hogy július végén a Miami Egyetemen szekvenált minták 10 százaléka Mu, s hogy szinte a legtöbb amerikai tagállamban jelen van már. Augusztus elején pedig egy belgiumi idősek otthonának hét, teljesen oltott lakója halt meg a Mu-variánstól.

Mennyire veszélyes?

A legfontosabb kérdés persze az, hogy a Mu jobban fertőz-e, mint a jelenleg domináns variáns, a Delta, és súlyosabb betegséget okozhat-e? A Mu-nak létezik egy P681H nevű mutációja, amelyet először az Alfa-változatban mutattak ki, és amely potenciálisan felelős a gyorsabb fertőzési rátáért. Az erről szóló tanulmány azonban még lektorálás alatt áll, tehát ebben még nem lehetünk biztosak.

A Mu-n belüli további mutációk képesek elkerülni az antitesteket, s ez már a Béta változatban is előfordult, így lehetséges, hogy a Mu úgy viselkedik, mint a Béta, ami ellen egyes vakcinák kevésbé hatékonyak. De a Mu-nak más mutációi is vannak, amelyek következményei ismeretlenek, ezért további elemzésre van szükség.

De a leglényegesebb kérdés, hogy vajon a Mu valóban ki tudja-e trükközni a meglévő immunitást? Erről sajnos csak korlátozott információ áll egyelőre rendelkezésre.

Egy római laboratóriumi kísérlet  kimutatta, hogy a Pfizer/BioNTech vakcina kevésbé hatékony a Mu ellen, mint más variánsok. Ennek ellenére az olasz tanulmány továbbra is erőteljesnek ítélte a vakcina Mu elleni védelmét. Tehát összességében sok a bizonytalanság, s valójában még nem tudjuk, hogy a Kolumbiából származó mutáció megnövekedett fertőzésekhez és betegségekhez vezet-e.

Mi történik ezután?

 Amikor egy változatot érdekesnek ítélnek meg a járványhelyzetet kontrolláló szervezetek, összehasonlító elemzést készítenek az új változat jellemzőiről, és felmérik, hogy hasonlít-e a többire, amelyeket szintén figyelnek, egyben felkérik a tagállamokat, hogy gyűjtsenek információkat a változat előfordulásáról és hatásairól. Ez jelenleg is folyamatban van.

Azt azonban tudni kell, hogy minden alkalommal, amikor a vírus szaporodik valakiben, megvan annak az esélye, hogy mutálódik, és új változata jelenik meg. Ez egy véletlenszerű folyamat, ami hasonlít a dobókockára. Minél többet gurul, annál nagyobb az esélye az új változatok megjelenésének. A változatok leállításának fő módja pedig a globális oltás.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!