5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szívesen beszélnek a kényszermunka elleni lépéseikről általában, de az ujgur régióban levő jelenlétükről nem akarnak nyilatkozni.

2019 nyarán a Patagonia ruházati cég egyik vezetőjét telefonon kereste a vállalat egy, Kínában dolgozó, megbízható auditora: kiderült, hogy a tervezett utazás, néhány gyapotfarm meglátogatása Hszincsiang régióban, mégsem tud megvalósulni. Emellett hamarosan újabb akadályok is felmerültek, a régióbeli beszállítóktól származó információk pedig elapadtak.

"Láttuk a fokozódó titkolózást" - mondta Matt Dwyer, a Patagonia vezetője, aki az outdoor ruházati termékeket gyártó cég ellátási láncát felügyeli. Dwyer egy éven át próbálta kideríteni, hogy mi folyik Hszincsiangban, miközben a médiajelentések részletesen beszámoltak az ujgurok széles körű elnyomásáról és a régióbeli kényszermunkáról, derül ki a The New York Times cikkéből.

Ujgur falu. Fotó: mingchen/Pixabay
Ujgur falu. Fotó: mingchen/Pixabay

2020 júliusára a Patagonia úgy döntött, hogy megszakítja az addigi két évtizedes kapcsolatot kínai partnereivel, és más országok gyapottermelőivel, gyapottisztítóival és fonóival kezd el együtt dolgozni.

Kiszivárgott dokumentumok

Az ujgurok elnyomása Kínában a héten a figyelem középpontjába került, miután feltört rendőrségi dokumentumok részletezték a Hszincsiangban elkövetett rendszerszintű visszaéléseket. Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa is a régióba látogat, csakhogy útja során komoly korlátozásokkal kell számolnia. Mozgását a kínai tisztviselők által "zárt buboréknak" nevezett területre korlátozzák, elvileg azért, hogy megakadályozzák a Covid-19 terjedését, ez az intézkedés viszont szertefoszlatta az ujgurok elnyomásának értékelésére vonatkozó minden reményt.

Kína vezetője, Hszi Csin-ping, a kínai állami média szerint a héten azt mondta Bachelet asszonynak, hogy országának nincs szüksége "lekezelő előadásokra" az emberi jogi kérdésekről.

A hozzáférés hiánya Hszincsiangban értelemszerűen azt is lehetetlenné tette, hogy az olyan globális ruházati márkák, mint a Patagonia, kiderítsék, hogy a kínai beszállítóik kényszermunkát alkalmaznak-e: az auditáló cégeknek legjobb esetben is csak videón keresztül kínálnak gyárlátogatásokat, rosszabb esetben pedig a helyi személyzetüket zaklatják, irodáikban pedig a kínai rendőrség razziázik.

A pamut ujgur kezekből

A Hszincsiangbül származó pamutot széles körben használják a globális ruhaiparban. Tavaly ősszel az Egyesült Államokban a boltok polcain lévő pamutruhák 16 százaléka tartalmazott a régióból származó szálakat - derül ki az Oritain felméréséből; az Oritain törvényszéki vizsgálatokat végez a nyersanyagok eredetének megállapítására. Az Egyesült Államokban hamarosan életbe lépő szabályozás azonban lehetővé teszi a vámtisztviselők számára, hogy lefoglalják a Hszincsiangban gyártott áruk szállítmányait, hacsak a vállalatok nem tudják bizonyítani, hogy az ellátási láncukat nem szennyezi kényszermunka.

Az ujgur kényszermunka megelőzéséről szóló törvénynek nevezett új szabály és a vállalatok képtelensége annak megállapítására, hogy mi történik az ellátási láncukban, a ruházati ipar évtizedes kínai terjeszkedését boríthatja fel.

"Ez a korszak a végéhez közeledik a kényszermunka-válság és az ujgur térségben tapasztalható szélesebb körű emberi jogi válság súlyossága miatt" - mondta Scott Nova, a Worker Rights Consortium (Munkavállalói Jogok Konzorciuma) ügyvezető igazgatója, az ujgur térségbeli kényszermunka megszüntetését célzó koalíció egyik irányítóbizottsági tagja. "A kínai kormány növekvő tekintélyelvűsége mindenütt olyan helyzetet teremt, amelyben a szokásos üzletmenet már nem kivitelezhető."

De mindenki elhagyja majd Hszincsinagot? Vagy majdnem mindenki marad?

A nemzetközi márkák számára bonyolult eldönteni, hogy elhagyják-e Hszincsiangot. Nagyot veszíthetnek hírnevükből, komoly a jogi kockázat is, viszont távozás esetén nagy kereskedelmi veszteséggel kell szembenézniük. Az is kihívást jelent, hogy új partnereket találjanak, amikor mind a gyapot, mind a szállítás költségei az egekbe szöktek, és a verseny is fokozódott.

Ráadásul a Hszincsiangról való beszéd a nacionalista kínai fogyasztókból dühöt válthat ki, akárcsak a bojkottra való felhívások és a Kínán belüli vádak, miszerint a vállalatok a nyugati kormányokkal együttműködve próbálják Kínát elnyomni. Ez a düh több százmillió dolláros forgalomkiesést jelentett olyan vállalatok számára, mint a H&M és a Nike.

Ráadásul a különböző ruhamárkák általában szívesen mutatják be a kényszermunka ellen tett lépéseiket, de amikor Hszincsiangról van szó, sokan egyszerűen kerülik a témát. Néhányan attól is tartanak, hogy a megszólalás veszélybe sodorhatja a többi kínai tevékenységüket, és arra késztetheti a hatóságokat, hogy késleltessék az áruik szállítását. Scott Nova a Worker Rights Consortiumtól elmondta, hogy néhány márka informális kötelezettségvállalást tett arra vonatkozóan, hogy elhagyja Kínát, de azzal a feltétellel, hogy az információk bizalmasak maradnak.

Ujgur piac. Fotó: Pixabay
Ujgur piac. Fotó: Pixabay

Olyan prominens divatmárkák, mint a Reformation, a múltban már felszólaltak munkaügyi kérdésekkel kapcsolatban, de ezt a cikket nem akarták kommenntálni.

A Patagonia hajlandósága, hogy megossza a pamutszállítói lánc Kínából való kivonásával kapcsolatos tapasztalatait, részben az aktivizmusából ered, illetve mert a cég vezetői úgy döntöttek, hogy viszonylag kis kínai jelenlétüket nekik érdemes kockáztatni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!