3p

A ciszterci rend pénzügyeinek átvilágítását sürgeti a Szentszék, több gyanús ügy is van a szerzetesrend környékén.

A Válasz Online terjedelmes cikkben igyekszik választ adni arra a kérdésre, hogy miért avatkozott be a Vatikán a magyar ciszterci rend ügyeibe. Az írás szerint a Szentszék egyenesen felső, "minisztériumi" szinten lépett közbe, a ciszterci intézményekben dolgozó világi alkalmazottak panaszai alapján.

"Hazai és római forrásból egyaránt megerősítették lapunknak, hogy a Vatikán alapvetően a zirci pénzügyek visszásságaira kíváncsi, ezért függesztették fel azonnali hatállyal Bérczi L. Bernát apát mellett Grónai G. Damján gazdasági vezetőt, a Ciszterci Vagyonkezelő Kft. első emberét is (aki egyébként nem pap, „csak” szerzetes). A Vatikán konkrétan azt várja, hogy nemzetközileg jegyzett könyvvizsgáló cég világítsa át az apátság pénzügyeit. A helyzet komolyságára utal, hogy Bérczit az egyház a zirci plébánosi teendők alól is mentesítette – a templomban szolgáló többi ciszterci papot pedig máshova helyezik –, s egyben „száműzték” őt a magyar alapítású dallasi apátságba (amely szintén a zirci kongregációhoz tartozik)"

- írja a lap.

A visszás ügyek három fő csoportra oszthatók a Válasz Online szerint. Az első ezek közül, hogy a rend a ciszterci oktatási intézményeknek szánt állami forrásokat nem minden esetben fizette ki azoknak az intézményeknek, amelyeknek ezek jártak volna, hanem "átcsoportosította" ezeket más intézményeknek, illetve a rend működését finanszírozta belőlük.

Az így "lenyelt" pénzek egy része a rend tulajdonában álló Zirci Apátsági Manufaktúra sörfőzdéhez vándorolt, amely 2015-ös indulása óta mintegy félmilliárd forint veszteséget hozott össze, és ezt más forrásokból fedezte a rend vezetősége.

Rétvári Bence neve is felmerül a ciszterciek zavaros ügyei kapcsán. Fotó: Balogh Zoltán / MTI
Rétvári Bence neve is felmerül a ciszterciek zavaros ügyei kapcsán. Fotó: Balogh Zoltán / MTI

A harmadik ügyben Rétvári Bence a Belügyminisztérium államtitkárának neve is felmerül. A bonyolult ingatlanügyekben feltűnik a Familare Társadalomszervező Központ neve, amelyről a Válasz szerzői így írnak:

"az állam és az egyház összefonódásának egyik legfőbb bizonyítéka – hiszen a társadalomszervező központ szerves része a Rétvári Bence környezetéhez sorolt alapítványi hálózatnak.
Bár a székhelye a zirci apátság, központi irodája mégis ugyanabban az újbudai, Bartók Béla úti lakásban van, mint a politikai kereszténység orgánumát (Vasárnap.hu) kiadó Kovács K. Zoltán Alapítványé, a Drabos Erik által alapított Családháló Alapítványé, az ő kurátorságával működő Magyar Vezetőképző Alapítványé, valamint a személyileg ugyancsak a KDNP-hez kötődő Szabadságvédő Alapítványé. Sőt: korábban aktív helyi kereszténydemokrata politikusok is kaptak fizetést a társadalomszervező központtól."

A Familare még 2012-ben kapott meg az államtól ingen egy siofóki telket, ahol aztán apartmanház-kivetelezésre írtak ki tendert, amelyet egy olyan cég nyert meg, amely Rétvári Bence egyéni választókerületének egyik ismert KDNP-s figurája alapított, jelenleg annak testvére vezet.

Egy másik hasonló ügyben egy budapesti kutatóintézeti központ tulajdonjoga vándorolt 1,8 milliárd forintnyi, a felújításra szánt közpénzzel együtt a Familiaréhoz, majd a kivitelezés jogát a Mészáros Lőrinchez köthető Fejér-B.Á.L. Zrt.  nyerte el, hogy aztán a ciszterci rend végül szép csendben ki is hátráljon a projektből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!