5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába mutatott rá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) immár nyíltan a babaváró hitel fő turpisságára, miszerint a 10 millió forintos ingyenpénzt egy „azonosítható réteg” befekteti, az Mfor és a Privátbankár által megkérdezett 9 hazai nagybank szemérmesen hallgat arról, mekkora lehet ez a kör és az így tőkeként hasznosított hitel.

Azonosítható az a réteg, amely arbitrálja a babaváró hitelt és befektetési termékeket vesz belőle – közölte az MNB múlt hétfői sajtótájékoztatóján. Beigazolódtak tehát a már e 10 millió forintos ingyenpénz július 1-jei elérhetővé tétele előtt nyilvánosságra került figyelmeztetések, melyek szerint, ha nem kötik meg, mire használják, a babaváró hitelt olyanok is felveszik, akik egyáltalán nem szorulnak rá, hogy azok megforgatásával még keressenek is.

Kézenfekvő megoldás
Kézenfekvő megoldás

A legkézenfekvőbb megoldás pedig a június 3-án debütált, adómentes és a kamatfizetés idején névértéken visszaváltható, 5 éves időtávon átlagban gyakorlatilag kockázatmentesen évente közel 5 százalékot hozó Magyar Állampapír (MÁP) Plusz megvétele. Hogy mennyit lehet ezen keresni, azt a Bankmonitor.hu június végén aktualizált táblázata mutatja.

Babaváró hitelből MÁP Plusz
Babaváró hitelből MÁP Plusz

Mint a táblázatból kiderül, már két gyermek születésénél tisztes, 14,43 százalékos éves hozamot lehet zsebre tenni, amiről a kockázatmentes befektetésbe ma invesztálók csak álmodhatnak, a három gyermekesek viszont már elképesztő, 212 százalékos profitot vághatnak zsebre, a 10 millióból 12,7 milliót csinálva. Más kérdés, hogy ehhez meg is kell születniük a bevállalt számú gyermekeknek, ellenkező esetben úgynevezett büntetőkamatot kell fizetni, aminek leperkálása után valamennyi verziónál már csak 435 ezer forint lehet az össznyereség. S ennyi is csak annak, aki a lejáratáig megtartja MÁP Pluszát, miközben rendben fizeti a hitelét. Márpedig ez utóbbi azt jelenti, hogy a Babaváró hitel befektetését követően egy ideig még saját zsebből kell állni a törlesztőrészleteket, addig bizonyosan, amíg nem kezdődnek meg a MÁP Plusz kamatfizetései.

Ezzel együtt a babaváró hitel a napokban már közel 1800 milliárd forint értékben eladott MÁP Plusz megvételéhez csak viszonylag kis mértékben teremthetett vásárlóerőt, lévén, hogy az MNB adatai szerint a babaváró hitelből júliusban 54 milliárd fogyott, s augusztusban is hasonló lehetett a mérték, miközben a hitel többségét azért elsősorban lakásvásárlásra fordították.

De mégis mekkora lehet ez, az MNB által azonosíthatónak nevezett réteg? Miután saját bevallása szerint a jegybank figyelmét a babaváró hitelt folyósító kereskedelmi bankok hívták fel az arbitrázsra, célszerűnek tűnt náluk érdeklődni. Ám cseppet sem lettünk okosabbak, kitérő válaszokat kaptunk, legalábbis az Mfor és a Privátbankár által megkeresett 9 bankból héttől, ketten ugyanis még válaszra sem méltattak bennünket.

Jobb híján hát csak az érdekesség kedvéért lássuk a hét nagybank válaszait arra a kérdésre, hogyan oszlott meg a babaváró hitel felhasználása, abból hány százalékot költöttek befektetési termékek vásárlására?

Budapest Bank: mivel a babaváró kölcsön szabad felhasználású, így nem rendelkezünk kimutatással annak felhasználásáról.

K&H: a beérkezett babaváró hiteligénylések meghatározott többsége lakáscélú (vásárlás, felújítás/bővítés, lakáscélú hitel kiváltása).

CIB: ezzel kapcsolatban később tudunk információt adni.

MKB: az ezzel kapcsolatos elemzéseink most vannak folyamatban.

OTP Bank: arról, hogy pontosan mire fordítják a kölcsönt az ügyfelek, nem vezetünk statisztikákat, de az ügyfelek bevallása szerint elsősorban lakáscélokra (felújításra, vásárlásra), kisebb százalékuk pedig autóvásárlásra, hitelkiváltásra használja fel a kapott összeget.

Takarék Csoport: a babaváró hitel egy szabadon felhasználható hitelkonstrukció, amelynek felhasználását a szerződéskötéskor nem kontrollálja a bank.

UniCredit: a babaváró hitel szabad felhasználású, így a hitelcélokkal kapcsolatosan – a kiváltás kivételével – csak az ügyfeleinknek a tanácsadó kollégákkal folytatott beszélgetéseire támaszkodhatunk, amelyekből az derül ki, hogy az ügyfelek nagy része lakáshitel mellé vagy lakásvásárlási célra fogja felhasználni. Hitelkiváltásra a babaváró hitelek több mint egytizedét fordítják.

Ha viszont ennyire nincsenek képben a nagybankok, akkor hogyan tájékoztathatták az MNB-t arról, hogy létezik egy azonosítható réteg, amely arbitrálja a babaváró hitelt és befektetési termékeket vesz belőle?

A kilenc nagybank közül hét egyébként szeptember 4-éig a következő összegben folyósított Babaváró hitelt, milliárd forintban:

OTP: 68

K&H: 14

Takarék Csoport: 9,68

Budapest Bank: 8

UniCredit: 4

MKB: 4

CIB: 3

Az Erste pontos számot nem, csupán annyit közölt, hogy eddig több mint háromezer Babaváró hitelt folyósított és közel négyezer igénylést fogadott be, az ügyfelek több mint 80 százaléka a teljes elérhető hitelösszeget igényli. A Raiffeisen pedig még ennyit sem, mondván, minden üzleti titok.

A Bank360 statisztikái szerint egyébként a babaváró hitel átlagosan igényelt összege 9,6 millió forint, az átlagos futamidő pedig 19,7 év. Az ország egész területéről igen magas az érdeklődés, Budapestről származik a kalkulációk nagyjából 20 százaléka. 

A bankok arról is vallottak, hogy miért buknak el leggyakrabban az igénylések: a Gránit Banknál elvétve akadt olyan, akit lejárt hiteltartozás miatt utasítottak el. A Raiffeisen Banknál leggyakrabban jövedelem alapján nem hitelezhető vagy nem felel meg a feltételeknek az ügyfél. Hasonló okokról számolt be az MKB Bank: a jövedelem túlzott terheltsége, a túlzott eladósodottság, valamint a már meglévő hitelek esetében mutatott nem megfelelő törlesztési magatartás a legjellemzőbb elutasítási indokok.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!