3p

Meghiúsulhat, vagy legalábbis jelentősen lassul a Chelsea tulajdonosváltása, emiatt veszélybe került a klub következő idénybeli szereplése az angol labdarúgó-élvonalban (Premier League) és a Bajnokok Ligájában is.

Meghiúsulhat, vagy legalábbis jelentősen lassul a Chelsea tulajdonosváltása, emiatt veszélybe került a klub következő idénybeli szereplése az angol labdarúgó-élvonalban (Premier League) és a Bajnokok Ligájában is. Lapértesülések szerint a brit kormány tagjai azt gyanítják, korábbi ígéretei ellenére Roman Abramovics az orosz inváziót megszenvedő ukrán civilek megsegítése helyett offshore-hálózatokon keresztül saját magához juttatná el a felvásárlásból befolyó összeg jelentős részét, ezzel megsértve az orosz gazdasági szereplők ellen hirdetett szankciókat - írja a BBC. 

Pénzügyi nehézségek a Chelsea-nél. Fotó: Depositphotos
Pénzügyi nehézségek a Chelsea-nél. Fotó: Depositphotos

A Chelsea hivatalos honlapja május 7-én kiadott közleményében adta hírül: megállapodtak a klub eladásáról, így a londoni csapat egy 4.25 milliárd fontos üzlet keretén belül a Todd Boehly, Mark Walter, Hansjörg Wyss és a Clearlake Capital cégcsoport által alkotott konzorcium irányítása alá kerül az orosz üzletember, Roman Abramovics kezei közül. Csakhogy a tényleges tulajdonosváltás késik – a folyamatot a BBC beszámolója szerint a brit kormány blokkolja, ugyanis néhány politikus attól tart, Abramovics korábbi ígéretei ellenére busás bevételhez jutna az üzletből.

Mint a brit közszolgálati csatornának név nélkül nyilatkozó kormánytag elárulta, megfelelő jogi garanciákat akarnak kapni az orosz üzletembertől és a Chelsea-vel korábban kapcsolatban álló cégeitől arra, hogy az összeg a korábbi bejelentéseknek megfelelően az ukrajnai civilek segítségére lesz.

A Chelsea jelenleg 1.6 millió fontos tulajdonosi kölcsönnel tartozik Abramovics cégének, a Fordstam Limiternek, és szintén hasonló összeggel a Jerseyben székelő Camberley International Investmentnek. A brit kormánytagok szerint utóbbi adósság kifizetése a problémás, feltételezések szerint a vállalat szövevényes céghálózaton keresztül szintén Abramovicshoz kötődik, így pedig utóbbi 1.6 millió az oroszhoz kerülhet.

Mindezzel az a probléma, hogy a februári offenzíva megindítása után annak fékezésére, mintegy nyomásgyakorlásból a brit kormány befagyasztotta az orosz üzletemberek ottani vagyonát (más európai országgal egyetemben). A Chelsea is csak történelmi és társadalmi jelentőségére való tekintettel, különleges engedéllyel folytathatta működését és bajnoki szereplését, úgy, hogy az első időszakban a jegyértékesítésre sem volt módjuk, a szurkolói boltjaikat be kellett zárniuk; és még jelenleg sem tárgyalhatnak új futballisták igazolásáról, vagy jelenlegi játékosaikkal szerződéshosszabbításról – ezen pedig el is bukták a következő idényre Antonio Rüdigert (Real Madrid) és Andreas Christensent (Barcelona).

A BBC beszámolója szerint ennél jóval többet is veszíthet a klub, ha nem sikerül még májusban, azaz két héten belül lezárni az eladási folyamatot: a nevezési határidők szorítanak, Boehlyék hatalomátvétele nélkül pedig jelen állás szerint sem a Premier League, sem a Bajnokok Ligája következő idényére nem tudnak nevezni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!