Negyven százalékkal visszaesett a diagnosztizált rákbetegek száma Skóciában a koronavírus-járvány első hulláma idején, idén március és június között 2019 azonos időszakához képest, írja laptársunk, a Privátbankár.hu a skót közegészségügy által közölt adatok alapján.
A visszaesés minden jel szerint a vírusválság számlájára írható, hiszen azt megelőzően, január és március között még ugyanannyi beteget regisztráltak, mint egy évvel korábban. Az első félévben összesen csaknem ötödével csökkent az azonosított rákbetegek száma.
A skót hatóságok szerint az első hullám idején a betegek egy része panaszai ellenére sem ment orvoshoz, mivel attól félt, hogy elkaphatja a vírust. Másrészt a hatóságok egy időre csökkentették vagy felfüggesztették a rák korai felismerését célzó szűrővizsgálatokat, valamint a kezeléseket.
Február és április között a skót egészségügy túlterhelt volt, ami aránytalanul magas halálozási rátához vezetett a lakosság körében. Június óta ugyanakkor sikerült ismét sűríteni a rákellenes vizsgálatokat és kezeléseket.
Minél előbb diagnosztizálják a betegséget, annál nagyobb az esélye a sikeres kezelésnek
- mondta David Morrison a Skót Rákellenes Ligától a BBC-nek.
Azt a hatóságok is elismerik, hogy a vírus jelentős közvetlen és (az ellene bevezetett korlátozások által) közvetett károkat okozott szerte az országban. A Daily Telegraph szerint a szűrővizsgálatok elmaradása után ugrásszerűen növekedhet a rákban elhunytak száma.
További részletek a Privátbankár.hu cikkében.