A jelentés szerint a bűnüldöző hatóságok jelentős erőfeszítései ellenére a kábítószerek Európa-szerte továbbra is nagy mennyiségben állnak rendelkezésre. Ezt bizonyítja a hatóságok által folyamatosan lefoglalt nagy mennyiségű kábítószer, sőt egyes esetekben még növekedés is tapasztalható. A kutatók megállapították, hogy a bűnözői hálózatok egyre inkább a tengeren szállított nagyobb egyedi kábítószerszállítmányokat terjesztik, kihasználva a globális logisztikai csomópontokat.
Vezet a kannabisz illegális értékesítése
A kannabisz továbbra is a leggyakrabban használt tiltott kábítószer, 2021-ben kereskedeleme 12,1 milliárd eurós profitot hozott a bűnszervezeteknek. A kannabisz legalizálása körül zajló vita összetett szabályozási környezetet teremt, ami kihívások elé állítja a bűnüldözést - olvasható a jelentésben. A kokain tavalyelőtt 11,6 milliárd eurós bevétellel zárt az európai drogpiacon, ezt követi a heroin 5, 2 milliárd euróval. A jelentés továbbá kiemeli az EU jelentős szerepét a globális amfetaminpiacon, amelynek fogyasztását 2021-re 90 tonnára becsülték.
Az Europol és az EMCCDA felhívta a figyelmet, hogy egyre erősebbé válik a nemzetközi kábítószerkereskedelem hatása az európai társadalmak életére. Catherine de Bolle, a hágai székhelyű Europol vezetője a jelentéssel kapcsolatban hangsúlyozta: "A bűnszövetkezetek megfertőzik közösségeinket, beleivódnak demokráciánk és gazdaságunk szövetébe, gyengítik a közintézményekbe vetett bizalmat, táplálják az erőszakot, és a függőség-szegénység körforgását hozzák létre". Arra is rámutatott, hogy egyre több drogkereskedelemmel kapcsolatos erőszakos cselekmény történik az európai utcákon. Alexis Goosdee, a lisszaboni székhelyű EMCCDA igazgatója szerint, "az illegális kábítószerpiac aktívabb, mint valaha, erre utalnak az alacsony árak és a magas minőség".