3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokkal jobban sújtja őket az árak elszállása, mint a társadalom aktív rétegét. Az idei emelések és extrajuttatás már rég semmit nem ér.

Egészen brutális adatokat közölt kedden reggel a Központi Statisztikai Hivatal az árak alakulásáról, az infláció mértéke a várt 13 százaléknál jóval magasabb lett, 13,7 százalék. A helyzet pedig még rosszabb lesz az előttünk álló hónapokban, ám, hogy végül hol áll meg a mutató, milyen szinten fog tetőzni, azt egyelőre nagy bizonytalanság övezi. Főleg azért, mert a rezsicsökkentés megvágása, az üzemanyag-ársapka kedvezményezetti körének a szűkítése további felhajtóerőt jelent.

Nagyon nehéz idők jönnek. Fotó: Depositphotos
Nagyon nehéz idők jönnek. Fotó: Depositphotos

Bár a társadalom legidősebb rétegét például az üzemanyag-ársapka várható fokozatos kivezetése, későbbi eltörlése közvetlenül ugyan nem érintheti, a 480 forintnál magasabb piaci ár be fog gyűrűzni az élelmiszerek árába. Ez a termékkör pedig a nyugdíjasok fogyasztói kosarában sokkal nagyobb súllyal szerepel, mint az általános indexben.

Hogy már a mostani helyzet is jobban terheli a nyugdíjasokat, azt jól mutatja, hogy immár második hónapja magasabb a nyugdíjasok fogyasztói kosara alapján számolt infláció, mint az általános index. Utóbbi 13,7 százalékos mértékével szemben a legidősebbek inflációja 13,8 százalékos lett júliusban.

Hasonló trend egyébként legutóbb a koronavírus-járvány okozta gazdasági válság idején volt megfigyelhető, akkor 2020. márciusától 2021. februárig olykor akár lényegesen magasabb volt a nyugdíjasok inflációja.

A mostani 13,8 százalékos infláció már olyan mértékű, hogy teljesen elvitt mindenféle nyugdíjasoknak adott emelést, kiegészítést, pluszjuttatást. Az év eleji 5 százalékos emelést most júliusban követte egy 3,9 százalékos korrekció, ennek és a friss adatnak az ismeretében a nyugellátások már több mint 4 százalékos reálértékvesztést mutatnak.

Ez alapján nem kétség, hogy rettentő kemény hónapok várnak a nyugdíjasokra, hacsak nem dönt úgy a kormány, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel novembernél előbb újfent korrigálja az ellátásokat.

Ugyan erre elvileg legkorábban szeptemberben lenne lehetősége, amikor visszatér a kormány a nyári szabadságáról, a gyakorlatban láthatjuk, hogy rendeleti úton kényük-kedvük és szükség szerint avatkozhatnak be piaci folyamatokba, akár fél órás határidővel is. Egy dolog azonban biztos, ezt a korrekciót a kormány nem tudja megúszni néhány százalékos kiegészítéssel, könnyen előfordulhat, hogy az akár 5-6 százalék is lehet. Igaz, a június végi előrejelzése szerint a Magyar Nemzeti Bank 11-12,6 százalék közötti éves inflációt várt, ám ezt a szeptember végén megjelenő jelentésében szinte biztos, hogy felfelé fogja módosítani az üzemanyag-ársapka szinte biztosra vehető fokozatos kivezetése, valamint a rezsicsökkentés már augusztus 1-jétől ketyegő módosítása miatt. Így akár 13-15 százalékos éves fogyasztóiár-index sem kizárt, ami jelentős költségvetési forrásigényű nyugdíj-korrekciót eredményezhet az amúgy is kifeszített és forráshiányos büdzsében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!