5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai országok 1 millió főre vetített Covid-halálozását tekintve Magyarország a 2. helyen végzett, és 7. helyen áll az 1 millió főre vetített 2020-21-es többlethalálozásban. A V4-országok közül pedig nálunk volt a legalacsonyabb a többlethalálozás. Ez derül ki abból a magyar tanulmányból, amely a V-4 országaiban vizsgálta a koronavírussal összefüggő halálozást.

Érdekes módon, - amit a koronavírus-járvány alatt annyira hiányoltunk -, mintha egyre több magyar Covid-tanulmány látna napvilágot. Nemrégiben a Magyar Tudományos Akadémia honlapjára került fel jópár kutatás, e tanulmány pedig a magyarországi többlethalálozásokat veszi górcső alá. Érdekes módon a szerzők között találjuk például Kásler Miklós lassan leköszönő EMMI-minisztert is, aki épp az igen magas Covid-halálozások miatt kapott sok kritikát. Hiszen a harmadik hullám idején, 2021 tavaszán hetekig vezettük az úgynevezett halállistát, aminek köszönhetően Magyarországon a koronavírus miatt eddig 46 266 fő vesztette életét, ami egy kisvárosnyi ember eltűnésével egyenlő.

Az 50 ezerhez közelít a magyar Covid-elhunytak száma. Fotó: MTI/Balázs Attila
Az 50 ezerhez közelít a magyar Covid-elhunytak száma. Fotó: MTI/Balázs Attila

A tanulmány szerzői arra hívják fel a figyelmet, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelvei hiába határozzák meg a COVID-19 okozta halálozás definícióját, egyes országokban a halálozási adatok és a tesztelési protokollok más-más módszertannal születnek.

Mint írják: „emiatt nehéz a nemzetközi összevetés, mert könnyen téves következtetéseket lehet levonni”. Ezért szerintük a jelentett esetszámoknál megbízhatóbb, ha a Covid-járvány alatti többlethalálozásokat mérik és vetik össze.

Emlékeztetőül: Szél Bernadett több, mint egy évig várt Müller Cecília válaszára, kik kerülnek be a magyar Covid-halálozási statisztikába. Az országos tisztifőorvos szerint Magyarországon minden Coviddal összefüggésbe hozható halálesetet beszámítottak a statisztikába, ezért lettek ezek az adatok magasabbak. Szél szerint azonban ugyanígy jár el Csehország, Ausztria, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina, Olaszország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Dánia, Hollandia, Norvégia és Izland is, ezért az időnként világrekorder halálozási adatsorunk nem magyarázható azzal, hogy a legtöbb országtól eltérően vezettük volna a statisztikákat. A dolgokat még az is megkavarta, hogy Orbán Viktor és Gulyás Gergely szerint „mindenkit bekönyveltek, aki egyébként fertőzött volt, még ha nem is a Covidban halt meg, ezért nehéz összevetéseket csinálni.”

A friss tanulmány szerzői szerint minden országban jelentős ingadozást mutatnak a Covid- és egyéb halálozási adatok (volt-e influenzajárvány, extrém nyári hőség, stb.), ezért a Covid okozta halálozások megértéséhez ahhoz a számításhoz nyúltak, amely nem egyetlen évhez, hanem a járvány előtti négy vagy öt év átlagához viszonyít.

Ehhez az EUROSTAT demográfiai adatait és a John Hopkins egyetem által publikált koronavírus halálozás adatait hasonlították össze a 2020–21-es éveknek a 2016–2019-es évek időszaki átlagához viszonyított többlethalálozásával. A magyar Covid-halálozásról jelentett adatokat a Nemzeti Népegészségügyi Központban vezetett Koronavírus Regiszter adatbázisából vették (ez mehetett az EUROSTAT-hoz is), míg a többi Európai Uniós országnál a John Hopkins Egyetem adatbázisából vették a 2020-21-es évek eredményeit. Felmerül egy kérdés: vajon nem lett volna-e jobb a magyar adatokat is innen használni az egységesség miatt? 

Mindenesetre az így kiszámolt eredmények alapján a következő megállapításokat teszik a tanulmány szerzői:

  • európai összevetésben Magyarország a 7. helyen „végzett” az 1 millió főre vetített 2020-21-es többlethalálozásban. (Magyarország Covid-halálozás a kumulatív többlethalálozás 109 százalékát tette ki). A két paraméter közötti legkisebb eltérés Svájcnál és Franciaországnál mutatkozott. Ausztria, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Észtország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Málta, Németország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia esetében a jelentett Covid-halálozás alatta maradt a többlethalálozásnak. Ezzel szemben Belgium, Liechtenstein, Luxemburg, Norvégia, Olaszország és Svédország esetén a jelentett Covid-halálozás jelentősen meghaladta a többlethalálozást.
  • a vizsgált országok 1 millió főre vetített COVID halálozását tekintve Magyarország a 2. helyen áll. A V4-es országokat szorosabban megvizsgálva azt állapították meg, hogy a jelentett Covid-halálozás Csehországnál kismértékben (85,2 százalék), Szlovákia (69,5 százalék) és Lengyelország (51,6 százalék) esetén pedig nagymértékben alatta marad a többlethalálozásnak.

Forrás: A koronavírussal összefüggő halálozás vizsgálata Magyarországon és a Visegrádi együttműködés országaiban 2020–2021-ben című tanulmány
Forrás: A koronavírussal összefüggő halálozás vizsgálata Magyarországon és a Visegrádi együttműködés országaiban 2020–2021-ben című tanulmány

Dobson Szabolcs gyógyszerész közkedvelt Facebook-oldalán, a Koronavírus vakcináció – szakirodalmi tallózón e számítással kapcsolatban úgy véli:

„A standardizált többlethalálozás vizsgálata objektív összehasonlítást tesz lehetővé. A V4 országok közül Magyarország jelentett esetszámai közelítették a legjobban a többlethalálozást, emellett ez a mutató a 2016–2019-es átlag százalékában, egymillió lakosra vetítve és a standardizált halálozási arányszám tekintetében is a legkisebbnek bizonyult.”

Mindenesetre igencsak figyelni kell a matematikai számításokra, elég, ha csak minimálisan más szempontból dolgozzák fel az adatokat a szakértők. Az Our World in Data stasztikája szerint ugyanis, amely az 1 millió főre eső napi (tehát nem többlet-) halálozást vette alapul, sajnos Magyarország cudarul állt tavaly tavasszal a térségben: míg hazánkban március végén 26,4 volt ez az érték a hétnapos mozgóátlagot tekintve, addig Szlovákiában 12, Romániában 7,1, Ukrajnában 6,8, Szerbiában 5,7, Horvátországban 4,1, Szlovéniában 3,6, Ausztriában pedig 3.

A fent említett John Hopkins statisztikái szerint pedig Magyarország 2021. márciusának végén sajnos világelső volt, igaz, ott is az 1 millió főre eső napi halálozások tekintetében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!