A Pénzügyminisztérium (PM) és a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) egyesülése után előbbi hat államtitkárságából három marad, a másik három pedig beolvadt a már meglévő államtitkárságok alá – közölte kedden Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. „További szervezetátalakítás lesz, beállt a rendszer, stabilitás van” – összegezte az Index beszámolója szerint.
A tárcavezető megjegyezte, a gazdasági és költségvetési célokat egymás mellé lehet állítani, és itt a költségvetési fegyelemben nem lehet engedni. Mint fogalmazott, tavaly „jelentősen csökkentettük a hiányt, azonban az államadósság esetén ez nem mondható el. Idén már mind a két adat csökkenő pályára állhat.”
Nagy Márton szerint „2025-ben negyedévről negyedévre növekvő GDP-számokat láthatunk”. Azonban úgy látja, a tavalyi évben csupán 0,5-0,6 százalékos volt a GDP-bővülés. A miniszter szerint „a munkanélküliségi ráta a nyolcadik legalacsonyabb az Európai Unióban, így ez semmi aggodalomra nem ad okot.” A kormány szerint 9-10 százalékos reálbér-növekedés látható, így ebben sem látnak jelenleg semmilyen kockázatot. Azt is hozzáfűzte, számításaik szerint a fogyasztás az ötödik legnagyobb arányban bővül az Európai Unióban.
Nagy Márton szerint a kkv-szektorban még több tennivaló van, mert itt nem lehet még fordulatról beszélni. Úgy vélte, hitelezési fordulat szükséges.
A gazdasági tárca első embere bejelentette,
18 millióra szeretnék emelni az áfa alanyi adómentességet, a kiva értékhatárát pedig 3–6 milliárd forintban szeretnék meghatározni. Ezeknek az irányoknak a kidolgozása folyamatban van
– mondta.
Nagy Márton kifejtette, hogy a választási év előtt is feszes költségvetést szeretne vinni, de annak belső szerkezetéről szeretne beszélgetni a miniszterekkel. „Vannak fő számok a költségvetésben, amelyek nem megmozdíthatók”, de a források felhasználásáról a tárcákkal külön szeretne egyeztetni.