7p

II. Erzsébet hét évtizedes uralkodásának hosszát fia biztosan nem fogja túlszárnyalni. Az új brit király számos esetben szakított a királyi család hagyományaival, ami olykor nem is kis botrányt okozott. Dióhéjban összefoglaltuk III. Károly eddigi életét.

II. Erzsébet halála után legidősebb fia, Károly herceg lép a brit királyi trónra, aki – édesanyja rekord hosszúságú uralkodása következtében – maga is több csúcsot állít fel. Az 1948. november 14-én Charles Philip Arthur George néven született brit uralkodó a legidősebb trónra lépő a szigetország történelmében: 73 évesen még senkit nem koronáztak királlyá Angliában. A csúcsot eddig IV. Vilmos tartotta, aki 1830-ban, 64 évesen lett a brit uralkodói cím birtokosa.

A III. Károly néven uralkodását megkezdő király hét évtizeden keresztül volt a trónörökösi cím birtokosa, a walesi hercegi címet ugyancsak az eddigi leghosszabb ideig tudhatta magáénak: 1958-tól viselte. (A walesi hercegi cím nem automatikusan, öröklés útján jár, hanem minden egyes alkalommal az uralkodó adományozza, szokás szerint a trónörökösnek. A most elhunyt II. Erzsébet csak tízévesen nevezte ki elsőszülött fiát walesi hercegnek.)

Károly Londonban, a Buckingham palotában született, édesapja Fülöp edinburgh-i herceg, édesanyja pedig Erzsébet edinburgh-i hercegnő volt. A trónon ekkor anyai nagyapja, a Windsor-házból származó VI. György király ült. Nagyapja 1952 februári halála után koronázták királynővé Erzsébetet, Károly ekkortól volt hivatalosan is trónörökös egészen Erzsébet most csütörtök esti haláláig.

A csecsemő Károly herceg keresztelésekor szülei és anyai nagyszülei körében (Fotó: Wikipedia)
A csecsemő Károly herceg keresztelésekor szülei és anyai nagyszülei körében (Fotó: Wikipedia)

A diák

A gyermek Károlyt 5 és 8 éves kora között Catherine Peebles nevelőnő oktatta, 1956-tól azonban – elsőként a trónörökösök közül – iskolába járt, mégpedig a nyugat-londoni Hill House iskolába. 1958-tól a berkshire-i Cheam előkészító iskola, majd 1962-től a skóciai Gordonstoun középiskola diákja volt.

1966-ban az ausztráliai Victoria államban levő Timbertop Geelong Gimnáziumában végzett el két félévet, majd visszatért Gordonstounba, ahol leérettségizett. 2017-ben a The Telegraphnak ezt nyilatkozta:

Nem élveztem annyira az iskolát, mint tehettem volna, de ez csak azért volt, mert otthon boldogabb vagyok, mint bárhol máshol.

Az érettségi után a fiatal Károly felvételt nyert a cambridge-i Trinity College-ba, ahol alapképzésen régészetet és antropológiát, majd történelmet hallgatott. A második évben a Walesi Egyetemre járt, itt walesi történelmet és nyelvet hallgatott. 1970-ben BA, majd 1975-ben MA fokozatú diplomát szerzett Cambridge-ben, így ő lett az első diplomás brit trónörökös, egyúttal az első, aki közvetlenül érettségi után még nem vonult be a hadseregbe.

A katona

A katonai pálya azonban Károly életéből sem maradhatott ki. Második cambridge-i évében felvették a Királyi Légierőhöz, a Cambridge-i Egyetem Légi Osztagánál tanult meg repülőgépet vezetni, majd Cranwellbe ment, hogy a légierő ottani kiképzésén sugárhajtású repülőt tanuljon vezetni. A légierő után a trónörökös a haditengerészet felé fordult, 1971 őszétől a dartmouth-i Királyi Haditengerészeti Főiskolán tanult. a kiképzés után pedig a Norfolk rombolón, majd a Minerva és a Jupiter fregattokon szolgált 1974-ig. Ezután helikopterpilóta képesítést szerzett, ilyen minőségben csatlakozott a Hermes anyahajón szolgálatot teljesítő 845-ös Haditengerészeti Légi Osztaghoz. Haditengerészeti szolgálata utolsó 10 hónapjában Károly a Bronington aknászhajó parancsnoka volt.

A trónörökös a repüléssel 1994 nyarán hagyott fel, miután az islay-i repülőtérre történő landolás során megsérült az általa vezetett BAe 146-os repülőgép. Bár személyi sérülés nem történt, a vizsgálat a legénység (közte Károly) felelősségét megállapította.

A nőcsábász

Bár a széles közvélemény Károly szerelmi életéből a Lady Dianával álomszerűen induló, majd rémálommá váló történetet ismeri, a brit trónörökösnek több hölgy is szerepelt az életében előtte is és utána is. Barátnője volt többek közt a madridi spanyol követ lánya, Wellington 8. hercegének lánya, valamint Sarah Spencer, Diana nővére is.

Első komoly házassági szándéka másodunokatestvére, Amanda Knatchbull iránt merült fel 1974-ben. Ám a lány ekkor még csak 17 éves volt, ezért Amanda nagyapja, Lord Mountbatten (aki egyben India utolsó alkirálya és első brit kormányzója is volt) 1980-ra szervezett Károlynak egy indiai körutat, ahova a lord elvitte volna unokáját is. 1979 nyarán azonban Mountbatten az IRA pokolgépes támadásának áldozatává vált, Amandát pedig az eset annyira megviselte, hogy kikosarazta a trónörököst.

Lady Dianával 1977-ben találkozott először, Károly akkor még nővérének, Sarah Spencernek udvarolt. Kapcsolatuk 1980-ban fordult szerelemmé, ami a sajtóérdeklődés középpontjába került. Károly apja, Fülöp herceg szorgalmazta, hogy az ifjú herceg hozzon döntést arról, feleségül veszi-e a lányt, mert a médiaspekuláció árt mindegyikük hírnevének. Károly nem is teketóriázott tovább, 1981 februárjában megkérte Diana kezét, és még a nyáron össze is házasodtak, amit akkora médiafigyelem vett körül, hogy „az évszázad esküvőjének” nevezték. A frigyből két fiúgyermek született. Vilmos (csütörtök óta trónörökös) 1982-ben, Henrik pedig 1984-ben látta meg a napvilágot.

Károly herceg és Lady Diana Ausztráliában, 1983-ban (Fotó: Wikipedia)
Károly herceg és Lady Diana Ausztráliában, 1983-ban (Fotó: Wikipedia)

A sajtó a házasság megromlását a felek közti 13 évnyi korkülönbségnek tulajdonította. 1986-ra Károly korábbi szerelmével, Camilla Parker Bowlesszal folytatott újra viszonyt, míg Diana egy videófelvételen vallotta be, hogy mélyen beleszeretett valakibe a környezetéből. A hírek szerint ez a férfi Barry Mannakee, Diana testőre volt, de a hercegnét hírbe hozták James Hewitt őrnaggyal, a család korábbi lovasoktatójával is.

A házasság hivatalos megromlását, a felek különélését 1992 végén John Major akkori miniszterelnök jelentette be. Az ezt követő két évben sajtóhírek sokasága foglalkozott a királyi családon belüli botránnyal, aminek végére az 1996-os válás tett pontot. Ezt követte Lady Diana 1997 augusztusi tragikus autóbalesete, Károly ekkor volt felesége nővéreivel együtt Párizsba repült, hogy Diana holttestét hazahozzák.

Károly 2005-ben vette feleségül Camillát, de ez sem volt zökkenőmentes. A Királyi Tanácsnak ugyanis meg kellett vizsgálnia, hogy a trónörökös házassági terve nem minősül-e morganatikus (rangon aluli) házasságnak. Miután a kormányzat jelezte, hogy nincs ilyen akadályozó ok, Rowan Williams canterbury-i érsek is közölte, a frigy szándéka összhangban áll az Anglikán Egyház újraházasodásra vonatkozó szabályaival. A polgári esküvőt a windsori kastélyban tartották, amin II. Erzsébet királynő és Fülöp herceg nem vettek részt. Az egyházi áldást tartalmazó istentiszteleten, melyet a kastély Szent György-kápolnájában tartottak, már ott volt az uralkodói pár, és azt a televízióban is közvetítették.

Károly herceg és Camilla hercegné Jamaicában, 2008-ban (Fotó: Wikipedia)
Károly herceg és Camilla hercegné Jamaicában, 2008-ban (Fotó: Wikipedia)

A gyászoló trónörökös

Károly herceg a skóciai Balmoralba csütörtökön utazott, miután a Buckingham-palota baljóslatú közleményében II. Erzsébet állapotát nagyon súlyosnak nevezte. A királynő csütörtök esti halála után a palota oldalán olvasható nyilatkozatban így írt:

Szeretett Édesanyám, a Királynő Őfelsége halála a legnagyobb szomorúság pillanata számomra és családom minden tagja számára. Mélységesen gyászoljuk a megbecsült Uralkodó és szeretett Édesanya eltávozását. Tudom, hogy az elvesztése mélyen érinti az országot, a Birodalmat és a Nemzetközösséget és számtalan embert a világ körül. A gyász és a változás ezen időszakában megnyugtató és erősítő családom és magam számára az a tisztelet és mély szeretet, amely a királynőt életében övezte.

A trón várományosa az udvarra külön gyászt is hirdetett, ami a királyi család tagjaira, a rezidenciák személyzetére, valamint a brit hadsereg ceremoniális feladatokkal is megbízott tagjaira vonatkozik, és péntektől a királynő temetését követő hetedik nap végéig tart. Az új királyt szombaton a St. James palotában összegyűlő Trónra Lépési Tanács tagjai nevezik meg, ezt követi majd jóval később Károly királlyá koronázása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!